MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie kierownicy w mundurach. Widowiskowe zawody w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na poligonie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie trwała walka o tytuł Wojskowego Kierowcy Roku. Rywalizowali o niego żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na piątek zaplanowano wręczenie nagród najlepszym.
Na poligonie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie trwała walka o tytuł Wojskowego Kierowcy Roku. Rywalizowali o niego żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na piątek zaplanowano wręczenie nagród najlepszym. Radek Koleśnik
Od wtorku w Centrum Szkolenia Sił Przeciwlotniczych w Koszalinie kierowcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych mierzyli się z wymagającymi konkurencjami finału wieloszczeblowego konkursu Wojskowy Kierowca Roku 2022.

Do CSSP w Koszalinie przyjechała absolutna elita żołnierzy – kierowców. Reprezentowali Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej i Garnizon Warszawa.

– W trzech etapach konkurs wyłonił najlepszych z najlepszych i to oni zweryfikowali swoje umiejętności w finale – mówi ppłk Ryszard Ociesa, sędzia główny konkursu.

– Głównym celem organizowanych już po raz osiemnasty zawodów jest doskonalenie znajomości przepisów ruchu drogowego wśród żołnierzy-kierowców i promocja bezpiecznej jazdy oraz kultury w ruchu drogowym. Chcemy upowszechniać wiedzę i doskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Efekty są wymierne. Laureat jednej z poprzednich edycji konkursu, będąc świadkiem wypadku drogowego, uratował życie dwóm osobom!

Od wtorku w Centrum Szkolenia Sił Przeciwlotniczych w Koszalinie kierowcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych mierzyli się z wymagającymi konkurencjami finału wieloszczeblowego konkursu Wojskowy Kierowca Roku 2022.

Wojskowy Kierowca Roku 2022. Widowiskowe zawody w Koszalinie [ZDJĘCIA]

W części teoretycznej konkursu żołnierze odpowiadali na pytania dotyczące przepisów, ale też znajomości budowy i zasad eksploatacji pojazdów. W części praktycznej wśród konkurencji był m.in. slalom na motocyklu, udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego, test zwrotności, slalom Starem 266 i jazda sprawnościowa w trudnych warunkach terenowych.

Po zakończeniu zmagań indywidualnych zawodnicy wystartowali w konkurencji zespołowej. Kierowca honkera w „alkogoglach” musiał pokonać wytyczoną słupkami trasę do miejsca, gdzie dwóch żołnierzy uzbrojonych w ręczną piłę przecinało pień drzewa.

Wydostawanie się pojazdu przy użyciu wyciągarki, tankowanie kanistrów, pompowanie koła samochodu STAR 266z, przepychanie pojazdu, usuwanie z drogi przeszkód w postaci wielkich opon – w tych zadaniach liczyła się też kondycja fizyczna.

Konkurencjom przyglądali się m.in. szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – generał Artur Kępczyński, kadra zajmująca się organizowaniem i kierowaniem systemem wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych oraz policjanci.

– Umiejętności, opanowanie, precyzja i profesjonalizm – tak mogę ocenić umiejętności żołnierzy. Świetnie radzą sobie z naprawdę trudnymi zadaniami - podkreślił podinsp. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Ogromną wartością konkursu jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy nosimy mundur, czy strój cywilny, spotykamy się na drodze. Jestem przekonany, że spotykając uczestników konkursu możemy być spokojni, że w sytuacji niebezpiecznej zachowają się profesjonalnie i będą nieść pomoc potrzebującym.

Dowód – każdy z uczestników konkursu ma czyste konto, jeśli chodzi o punkty karne!

Wojskowym Kierowcą Roku 2022 został starszy sierżant Krzysztof Pilarski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wojskowym Motocyklistą Roku - szeregowy Krzysztof Górski z Wojsk Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński