Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mój Koszalin. Historia bliższa i dalsza". Ruszamy z konkursem

Piotr Polechoński piotr.polechoń[email protected]
Pierwsze, wstępne spotkanie kapituły jury odbyło się już w redakcji „Głosu Koszalińskiego”. Wzięli w nim udział członkowie jury (u góry zdjęcia, od lewej): Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina, Joanna Chojecka, dyrektor koszalińskiego Archiwum Państwowego, Danuta Szewczyk, historyk w Muzeum w Koszalinie. Pozostały skład kapituły tworzą: Janusz Łodziewski, prezes zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (współtwórca Muzeum Wody), Krzysztof Rembowski, wicekurator zachodniopomorski, Piotr Polechoński, dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”.
Pierwsze, wstępne spotkanie kapituły jury odbyło się już w redakcji „Głosu Koszalińskiego”. Wzięli w nim udział członkowie jury (u góry zdjęcia, od lewej): Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina, Joanna Chojecka, dyrektor koszalińskiego Archiwum Państwowego, Danuta Szewczyk, historyk w Muzeum w Koszalinie. Pozostały skład kapituły tworzą: Janusz Łodziewski, prezes zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (współtwórca Muzeum Wody), Krzysztof Rembowski, wicekurator zachodniopomorski, Piotr Polechoński, dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”. Radek Koleśnik
Mamy wyjątkową ofertę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Koszalinie. Konkurs o koszalińskiej historii. Autorzy najlepszych prac mogą liczyć na ich publikacje w "Głosie" i atrakcyjne nagrody.

Już od kilku lat na łamach naszej gazety przybliżamy dalszą i bliższą historię Koszalina. W naszych cyklicznych, cotygodniowych "Wieściach koszalińskich" opisaliśmy już bardzo wiele tematów z przeszłości Koszalina, pokazaliśmy ludzi, dla których koszalińska historia jest prawdziwą pasją, przedstawiliśmy miejsca ważne dla tożsamości naszego miasta. Na bazie naszych historycznych poszukiwań powstały trzy książki, bardzo dobrze znane koszalinianom: "Mój magiczny Koszalin", "Koszalin w magicznym zwierciadle", "Mój sen o Koszalinie".

Wiemy, że nasz cykl spotkał się z olbrzymim odzewem wśród mieszkańców, także tych młodych. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalną ofertę właśnie dla tych ostatnich. Jest nią konkurs historyczny skierowany do uczniów koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych. Skompletowaliśmy już zacny skład kapituły konkursu. W najbliższych dniach każda ze szkół dostanie od nas szczegółowy regulamin (jego fragment publikujemy obok w ramce). Miło nam też donieść, że naszą inicjatywę wsparli prezydent Koszalina oraz zachodniopomorski wicekurator.

Liczmy też na zaangażowanie i pomoc nauczycieli, opiekujących się naszą młodzieżą. Kapituła nagrodzi trzy prace i przyzna kilka wyróżnień. Najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach "Głosu Koszalińskiego", a ich autorzy dostaną atrakcyjne nagrody.

Gorąco zachęcamy do udziału w naszym konkursie!

Szczegóły konkursu

- Nazwa: "Mój Koszalin. Historia bliższa i dalsza"

- Temat
Przedmiotem konkursu jest historia Koszalina w szerokim zakresie. Uczestnicy mogą opisać ludzi, wydarzenia, miejsca związane z koszalińską przeszłością sprzed 30, 40, 50 lat, jak i tą przedwojenną lub odległą z poprzednich epok i wieków. Do prac można też dołączać zdjęcia lub inne ilustracje. Uczestnicy mogą sprawdzić się w następujących zagadnieniach:

- Historia mojego miasta poprzez ludzi, których znam (rodzina, sąsiedzi, znajomi), którzy pamiętają Koszalin sprzed kilkudziesięciu lat lub uczestniczyli w jego powojennej odbudowie.

- Przeszłość konkretnych miejsc, które są ważne dla miasta i nadają mu tożsamość od kilkudziesięciu lub kilkuset lat (na przykład: Góra Chełmska, amfiteatr, katedra, pomnik "Płonących ptaków" Władysława Hasiora, mury miejskie, Rynek Staromiejski, stadion "Gwardii", budynek Poczty Głównej, Park Książąt Pomorskich. Domek Kata).

- Przebieg ważnych dla Koszalina wydarzeń i wpływ, jaki miały one na rozwój miasta (na przykład: powstanie miasta, bitwa pod Tatowem w 1446 roku z siłami Kołobrzegu, funkcjonowanie dawnego portu na Jamnie, wielki pożar z 1718 roku, utworzenie koszalińskiej rejencji, uruchomienie w 1911 roku pierwszej linii tramwajowej, budowa szpitala, przebieg walk o Koszalin w marcu 1945 roku, organizacja polskiego Koszalina w 1945 roku i w latach następnych, utworzenie województwa koszalińskiego, dożynki z 1975 roku).

- Jeden dzień w średniowiecznym Koszalinie: jak wyglądało ówczesne życie koszalinian i samo miasto.

- Spacerkiem po Koszalinie z lat 30-tych lub 60-tych (opis trasy, klimatu tamtych dni, plus zdjęcia z epoki)

Uwaga: Wyżej wymienione tematy to tylko nasze propozycje. Do konkursu zastanie zakwalifikowana każda praca, której temat zmieści się w nakreślonych przez nas ogólnych ramach i zostanie zakwalifikowana przez jury. Jego członkowie będą wyróżniać te prace, które cechować się będą zaangażowaniem autora w poznaniu tematu, oryginalnością w podejściu do niego, jakości źródeł, z których uczestnik korzystał.

- Terminarz
Uczestnik wysyła pracę pisemną o objętości do10 stron maszynopisu w dowolnej formie publicystycznej w postaci wydruku komputerowego (dane techniczne: czcionka Times New Roman 12 pkt., interlinia 1 pkt). Fotografie użyte w pracy muszą być skanowane lub kserowane.

Prace mogą być nadsyłane w postaci drukowanej (na adres: Koszalin, ulica Mickiewicza 24, redakcja "Głosu Koszalińskiego", z dopiskiem "Konkurs historyczny" na kopercie) lub w formie elektronicznej (na maila: [email protected]). Można też zostawić je bezpośrednio w redakcji, na recepcji. Na prace czekamy do końca listopada.

Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród odbędzie się podczas specjalnej uroczystości, która zorganizowana zostanie w koszalińskim ratuszu, 20 grudnia tego roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!