Mongolia sportami walki stoi. Osiągnięcia reprezentantów państwa z środkowowschodniej Azji. Medale igrzysk olimpijskich i nie tylko

Mateusz Pietras
Sukcesy sportowców z Mongolii w imprezach międzynarodowych
Sukcesy sportowców z Mongolii w imprezach międzynarodowych JACK GUEZ/AFP/East News
W czwartek Enkhsaikhan Enkhbat przeszedł do historii mongolskiego biathlonu. 21-latek jest pierwszym Mongołem, który zdobył medal imprezy rangi mistrzowskiej. Jak się okazuje reprezentant tego kraju nie zdobył medalu w ZIO. Popularnymi dyscyplinami w Mongolii sporty walki. To właśnie w tych sportach reprezentanci osiągają sukcesy na arenach międzynarodowych.

W czwartek podczas mistrzostw Europy w biathlonie złoty medal zdobył reprezentant Mongolii Enkhsaikhan Enkhbat. Tym samym 21-latek został pierwszym sportowcem z tego kraju, któremu udało się stanąć na podium imprezy międzynarodowej w tej dyscyplinie. Zapewne celem młodego zawodnika jest tylko występ w Pucharze Świata, ale również w igrzyskach, o których marzy nie jeden sportowiec. Kolejne odbędą się za dwa lata Mediolanie.

Bez sukcesów na igrzyskach olimpijskich zimą

Do tej pory zawodnicy i zawodniczki z państwa liczącego ponad 3 200 000 ludzi, rzadko licznie pojawiają się w państwie gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich. W Pekinie kraj leżący w środkowowschodniej Azji reprezentowało dwóch sportowców. Taka liczba powtarza się od 2006 roku, kiedy walczono o medale olimpijskie w Turynie. Natomiast najwięcej mongolska reprezentacja liczyła w Innsbrucku, kiedy to po raz pierwszy przystąpiła do udziału w ZIO. Liczyła wtedy trzynaścioro uczestników.

W historii startów Mongolia nie może poszczycić się medalem. Warto dodać, iż w tym piątym, co do wielkości państwem w Azji klimat jest dość umiarkowany o typie kontynentalnym. Charakteryzuje się krótkim, ciepłym latem i mroźną, długą zimą. Jednak takie warunki oraz dostęp do łańcuchu górskiego Ałtaj nie wpłynęły na wyniki sportowe.

Postawienie na sporty walki

Inaczej sprawa się ma w sportach, które nie są związane z białym puchem. W Mongolii ogromnym powodzeniem cieszą się sporty walki takie jak judo, zapasy, czy boks. Zapewne o sporcie w Mongolii świata usłyszał w 2008 roku za sprawą Naidangiina Tüvshinbayara. Na IO w Pekinie sięgnął po pierwszy złoty medal olimpijski dla swojej ojczyzny. Dżudoka w kat. 100 kg nie miał sobie równych. Dzisiejszy 39-latek sięgnął po dwa brązowe medale rangi mistrzostw świata. Z kolei na Igrzyskach Azjatyckich w 2014 roku został złotym medalista. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza Azji.

Na tych samych igrzyskach sukces rodaka, tyle że w boksie powtórzył Enchbatyn Badar-Uugan. Na najwyższym stopniu podium po wyjątkowym występie w wadze koguciej. Rok wcześniej w tej samej kategorii zajął drugie miejsce na MŚ organizowanych w Chicago.

Pierwszy mongolski medal zdobył zapaśnik Jigjidiina Mönkhbata. Wicemistrzem olimpijskim został w 1968 roku w Meksyku (1968 rok).

Najwięcej krążków reprezentanci tego kraju zdobyli w judo 11 (złoty, 4 srebrne, 6 brązowych), zaś w zapasach - 10 (4 srebrne, 6 brązowych). Natomiast w boksie wywalczyli siedem medali (złoty, 2 srebrne, 4 brązowe).