OPRAC.:
Mateusz Pietras
Historyczny wyczyn reprezentanta Mongolii
Historyczny wyczyn reprezentanta Mongolii FACEBOOK/INTERNATIONAL BIATHLON UNION
Mongolski biathlonista Enkhsaikhan Enkhbat zdobył w czwartek złoty medal na 15 km w mistrzostwach Europy juniorów, które odbywają się w Jakuszycach. To pierwsze trofeum dla reprezentanta tego kraju wywalczone w tej dyscyplinie na arenie międzynarodowej. Marcin Zawół był ósmy.

Pierwszy medal dla mongolskiego biathlonu

Mongolski biathlonista Enkhsaikhan Enkhbat wygrał czwartkowe zawody w ramach mistrz Europy Juniorów. W Jakuszycach przeszedł do historii. Krążek ten wywalczony podczas biegu indywidualnego przez mieszkańca Ułan Bator był pierwszą w historii nagrodą biathlonową dla Mongolii. Kraj ten nigdy wcześniej nie stanął na podium w międzynarodowym turnieju biathlonowym.

Losy złotego medalu ważyły się do ostatnich metrów. Ostatecznie triumfował bezbłędny w strzelaniu reprezentant Mongolii 21-letni Enkhbat. Srebrny medal zdobył Fin Kalle Loukkaanhuhta, który także nie popełnił błędów w strzelaniu i do zwycięzcy stracił 1,6 sekundy. Podium uzupełnił Estończyk Jakob Kulbin, który był wolniejszy o 20 s.

Wysoka lokata Polaka

Blisko medalowych pozycji był Marcin Zawół. Najlepszy z Polaków jednak popełnił trzy błędy na strzelnicy, co skutkowało minutami karnymi, i zakończył zawody na 8. miejscu (1.01,5). Sklasyfikowano 112 zawodników.

W 2020 roku został złotym medalista zimowych igrzysk olimpijskich młodzieży. Triumfował wtedy w sprincie.

– Mistrzostwa odbywają się w formule otwartej. W zawodach, oprócz zawodników z Mongolii, spoza Europy startowali również sportowcy ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Brazylii. Trasę z dużym trudem, ale udało się nam przygotować

– powiedziała Joanna Badacz, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Za sukcesem zwycięzcy stoi m.in. 58-letni Aleksander Popow. W 1988 roku zdobył był częścią mistrzów olimpijskich w biathlonowej sztafecie. W Calgary reprezentował barwy ZSRR.