Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz jeszcze zgłosić ulubioną szkołę

Inga Domurat [email protected]
Egzamin praktyczny w ruchu drogowym trwa co najmniej 40 minut.
Egzamin praktyczny w ruchu drogowym trwa co najmniej 40 minut.
Trwa głosowanie na "Najpopularniejszą szkołę nauki jazdy". Do czwartku możecie zgłaszać swoich kandydatów, których nie ma w zestawieniu. A dziś piszemy o zasadach egzaminu.

Jak głosować

Jak głosować

Nasze zestawienie szkół nauki jazdy jest dostępne na stronie: www.gk24.pl/szkolyjazdy. Każda ze szkół otrzymała numer porządkowy, by ułatwić Wam oddanie głosu, wysyłając SMS na nr 71466 o treści GK.SJ.xx (xx to numer porządkowy szkoły z listy). Koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT. Głosowanie odbywa się też przy pomocy kuponów, które publikujemy w wybranych wydaniach "Głosu". Wypełnione kupony należy dostarczyć do redakcji osobiście lub wysyłając je pocztą (ul. Mickiewicza 24, 75-004 Koszalin) do 18 sierpnia do godz. 18. Na SMS-y czekamy do 21 sierpnia do północy. Przypominamy, SMS nie może zawierać polskich znaków. Prosimy stosować się do podanego wzoru SMS, bo te które będą odbiegały od tego szablonu nie będą brane pod uwagę.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B obejmuje 18 pytań w teście wielokrotnego wyboru. Czas trwania 25 minut. Wynik jest pozytywny, jeśli poprawna odpowiedź zostanie udzielona na co najmniej 16 pytań.

Egzamin praktyczny w ruchu drogowym trwa co najmniej 40 minut (może zakończyć się po upływie 25 minut, jeśli program egzaminacyjny został wykonany i wynik egzaminu jest pozytywny). Na placu manewrowym wymaga się od zdającego przygotowania do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów auta, ruszenia z miejsca oraz jazdy pasem ruchu do przodu i tyłu oraz ruszenia z miejsca do przodu na wzniesieniu. Na placu manewrowym na linię można wjechać tylko raz. Potrącenie pachołka kończy egzamin.

Na trasie zdający musi udowodnić umiejętność poruszania się po drogach dwukierunkowych, jednokierun-
kowych, przejazdu przez skrzyżowania, przejścia dla pieszych, torowisko, wykonania jednego z manewrów parkowania, zawracania, wyprzedzania, omijania, wymijania, hamowania. Poprawne wykonanie wszystkich zadań to zdany egzamin. Negatywny wynik uzyskuje się po dwukrotnym nieprawidłowym wykonaniu tego samego zadania. Niestety, egzamin może być też przerwany natychmiast bez możliwości skorygowania błędu.

Jest kilkanaście takich sytuacji. Nie ma kontynuacji egzaminu, jeśli samochód egzaminacyjny bierze udział w
kolizji drogowej. Jeśli kandydat na kierowcę jest w niej poszkodowanym, to egzamin może być powtórzony, jeśli winny jest zdający, a właściwie odpowiedzialny za niego egzaminujący, to wynik jest negatywny. Jazda kończy się też, gdy egzaminowany ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwo pieszym. Egzamin jest przerywany, gdy kandydat na kierowcę wyprzedzi tuż przed pasami lub na nich, nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. W ogóle zdający, uważajcie na pieszych. Bacznie patrzcie na sygnalizację świetlną i na znaki drogowe, w szczególności: "stop", "zakaz wjazdu", "zakaz ruchu", "zakaz skręcania w lewo" również w prawo i podwójną linię ciągłą. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na przykład rowerzyście lub podczas zmiany pasa ruchu też kończy egzamin.

Podobnie naruszenie zakazu zawracania i wyprzedzania oraz wykonywanie tego ostatniego manewru z niewłaściwej strony. Zakończeniem egzaminu na placu manewrowym skutkuje nie wykonanie drugiego zadania.

Po trzykrotnym negatywnym wyniku kandydat na kierowcę, który chce przystąpić do kolejnego egzaminu, musi wcześniej przejść dodatkowe szkolenie. A to oznacza w praktyce konieczność wykupienia kolejnych lekcji nauki jazdy. Najczęściej jest to pakiet pięciu jazd z godzinnym szkoleniem teoretycznym z udziałem psychologa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!