MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możesz stracić świadczenie Rodzina 500+. Nadchodzą zmiany. Kto może stracić 500 plus? Ci rodzice nie dostaną pieniędzy 12.03.2024

ND
Wideo
od 16 lat
Najpopularniejsze świadczenie wychowawcze 500 plus ma na celu pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci. Rodzice mogą liczyć również na inne pomoce finansowe z innych programów. Nadchodzą wielkie zmiany. Tym rodzicom zostanie odebrane świadczenie rodzinne 500 plus. Kto nie będzie już otrzymywał świadczenie? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Program Rodzina 500+

Rządowy program „Rodzina 500+” to wsparcie polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

W ramach rządowego programu „Rodzina 500+” rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze ma charakter powszechny i przysługuje niezależnie od dochodu rodziny.

Świadczenie 800 plus zamiast 500 plus

8 sierpnia prezydent podpisał nowelizację podnoszącą od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus do 800 zł. Zgodnie z zapowiedzią, od 1 stycznia świadczenie rodzinne zostanie zwaloryzowane do 800 zł.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko, wniosek należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania przez:

  • Platformę PUE ZUS;
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl ;
  • bankowość elektroniczną.

Świadczenie wychowawcze przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

W przypadku dzieci urodzonych do dnia 31 maja 2023 r., rodzice powinni pamiętać aby złożyć dwa wnioski o świadczenie wychowawcze - zarówno na okres świadczeniowy 2022/2023 , który zakończy się 31 maja 2023 r. oraz na kolejny nowy okres 2023/2024, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r.

Świadczenie wychowawcze wypłacane jest w okresach miesięcznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera