Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrałeś pirata drogowego? To może być dowód i podstawa do ukarania

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
kadr z filmu
W weekend otrzymaliśmy od internauty portalu gk24.pl film, który mrozi krew w żyłach. To nagranie z krajowej „szóstki”. Kierowcy mazdy cudem udało się uniknąć czołowego zdarzenia.

To było sobotnie przedpołudnie. Kamera zamontowana w samochodzie naszego internauty zarejestrowała najpierw wykroczenie - kierowca białego fiata ducato na słupskich tablicach rejestracyjnych wyprzedził internautę na podwójnej ciągłej. Dosłownie chwilę później bus znów zaczyna wyprzedzać. - Z naprzeciwka jechała mazda. Jej kierowca musiał ostro skręcić w prawo - zjechał z asfaltu i „złapał” pobocze. Wtedy ostro odbił w lewo. Tu czujnością wykazał się jadący z naprzeciwka kierowca auta na niemieckich tablicach rejestracyjnych - zjechał w prawo i uniknął zderzenia z mazdą, która wjechała na przeciwległy pas ruchu. Wyglądało to naprawdę przerażająco - relacjonuje świadek zdarzenia.

A my pytamy, co kierowcy mogą zrobić z nagraniami z kamer zamontowanych w ich autach, kiedy zarejestrują wykroczenie drogowe? - Od kilku lat policjanci korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej [email protected]. Każdy może przesyłać nagrania ukazujące agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców poruszających się po drogach naszego regionu - odpowiada st.sierż. Beata Gałka, rzeczniczka koszalińskiej komendy. Każdy nadesłany materiał analizowany jest pod kątem popełnienia wykroczenia i pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności. - Otrzymujemy zarówno filmy, jak i zdjęcia, dokumentujące między innymi przypadki niewłaściwie zaparkowanych pojazdów. Na nagraniach widać najczęściej łamanie przepisów podczas manewru wyprzedzania czy wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle - wylicza rzeczniczka. I dodaje, że średnio w miesiącu z Koszalina i powiatu koszalińskiego na policyjną skrzynkę wpływa kilkanaście podobnych zgłoszeń.

Co oprócz filmowego załącznika powinno się znaleźć w mailu? Należy podać datę, godzinę zdarzenia, miejscowość, drogę (ulicę), dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, markę oraz dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy. Funkcjonariusze ustalają właściciela pojazdu. Mogą nałożyć na niego mandat lub skierować wniosek do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń w ruchu drogowym.

Co ważne, osoby zgłaszające wykroczenie drogowe, jako świadkowie zarejestrowanych zdarzeń, mogą być poproszone o udział w prowadzonych czynnościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo