Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinku. Kogo zabrakło? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Maria Sosnowska przy pomniku żołnierzy wyklętych
Maria Sosnowska przy pomniku żołnierzy wyklętych Rajmund Wełnic
Na siarczystym mrozie obchodzono w Szczecinku po raz piąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bez udziału władz miasta, za to z Marią Sosnowską, ostatnią żyjącą w Szczecinku bojowniczką podziemia antykomunistycznego.

Uroczystości ku czci członków powojennej konspiracji antykomunistycznej starosta szczecinecki organizuje co roku przy obelisku na ulicy 1 Maja upamiętniającym żołnierzy wyklętych. Pomnik stanął pięć lata temu z inicjatywy środowisk niepodległościowych i oraz ówczesnego posła Wiesława Suchowiejko i starosty Krzysztofa Lisa. Od tej pory jest to miejsce patriotycznych obchodów z udziałem młodzieży, organizacji kombatanckich, samorządowców z powiatu, parlamentarzystów i służb mundurowych. W tym roku zabrakło po raz kolejny zabrakło na nich przedstawicieli szczecineckiego ratusza. Wywieszono jedynie biało-czerwone flagi na Urzędzie Miasta.

Mimo podeszłego wieku, stanu zdrowia i mrozu stawiła się na uroczystościach Maria Sosnowska (na zdjęciu) z Europejskiej Armii Podziemnej, działającej po wojnie w Szczecinku. Jesienią zeszłego roku zmarł Kazimierz Pieńkowski z Bojowego Oddziału Armii, największej działającej na Pomorzu Zachodnim organizacji konspiracji antykomunistycznej.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Koszalin: Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przed pomnikiem Witolda Pileckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo