Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczanie stacjonarne czy zdalne? Koszalińskie uczelnie są gotowe na każdy scenariusz

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Od nowego roku akademickiego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni
Od nowego roku akademickiego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni archiwum gk24
Od nowego roku akademickiego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni. Nauczanie zdalne i hybrydowe może być wprowadzone, jeśli zwiększy się liczba zachorowań na COVID-19.

Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki uchyla dotychczasowe regulacje dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie pandemii. W komunikacie ministerstwa czytamy, że co do zasady planowany jest powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, jednak w przypadku zwiększenia się liczby zachorowań na COVID-19 możliwe będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń, w tym m.in. kształcenia w trybie hybrydowym, a w skrajnych przypadkach zdalnym. Koszalińskie uczelnie przygotowały się na każdy scenariusz.

Zobacz także: Koszalin: Studenci z Koszalina oddają krew

- Przygotowujemy się do prowadzenia zajęć w kontakcie, ale jednocześnie zakładamy możliwość realizowania części wykładów w trybie zdalnym – wskazuje dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej. – Pod uwagę bierzemy różne scenariusze, jak choćby nauczanie hybrydowe na studiach niestacjonarnych. W tej chwili trudno jest wyrokować, jak dynamiczna sytuacja związana z pandemią wyglądać będzie w dniu rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022.

Podobnie wygląda dziś praca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie. – Analizujemy rozporządzenie ministra edukacji i nauki i przygotowujemy się do prowadzenia zajęć w kontakcie, ale też w trybie hybrydowym – akcentuje rektor PWSZ dr Jan Kuriata. – Rozstrzygnięcia wymaga między innymi kwestia, czy przepisy te znoszą rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące chociażby odległości, którą w reżimie sanitarnym studenci mieliby pomiędzy sobą zachowywać.

Na ostateczne decyzje studenci muszą jeszcze zaczekać, tym bardziej, że pandemiczne realia mogą błyskawicznie się zmienić.

A co z ważnością legitymacji studenckich? Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra edukacji i nauki legitymacje studenckie, doktoranckie, a także legitymacje służbowe nauczycieli akademickich pozostaną ważne przez 60 dni od dnia uchylenia poprzedniego rozporządzenia, czyli do 14 października 2021 r. Jak przypomina Urząd Transportu Kolejowego, do tego czasu posiadacz legitymacji studenckiej lub doktoranckiej ważnej w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 może podróżować koleją na podstawie biletu ulgowego bez konieczności potwierdzenia ich ważności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo