Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 1100 zł więcej dla seniorów. Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Sprawdź, jak uzyskać świadczenia 1.02.2024

ND
Wideo
od 16 lat
Seniorzy są grupą społeczną, która szczególnie potrzebuje wsparcia finansowego w czasach wysokiej inflacji. Renta rodzinna, wyższe emerytury czy dodatki pielęgnacyjne. Sprawdź, z jakiego świadczenia możesz skorzystać. Nie każdy senior wie o ich istnieniu. Oto dodatki, jakie mogą dostać seniorzy, poza zwykłą, trzynastą i czternasta emeryturą. Sprawdź szczegóły!

Emerytury 2023. Ile pieniędzy dostaną emeryci?

Minimalna emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto. Dzięki waloryzacji w marcu 2023 roku do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Dodatkowo minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca 2023 wynosi 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto. W czerwcu emeryci dostaną podstawowe świadczenie bez żadnych dodatków. Na 14. emeryturę muszą poczekać do września lub października.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?

Składki, jakie wpłacamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są dzielone przez przewidywaną długość życia, aby obliczyć naszą przyszłą emeryturę. Wysokość składek oraz kapitału początkowego jest regularnie waloryzowana, a waloryzacja roczna przeprowadzana jest zawsze w czerwcu. Najbardziej korzystnie wychodzi przejście na emeryturę w lipcu.

Czy będzie nowy wiek emerytalny?

Podniesienie wieku emerytalnego - czy będzie konieczne i kiedy się odbędzie? Pojawia się wiele spekulacji na ten temat. Rząd szybko i stanowczo komentuje różne doniesienia. Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby pracować nad jego wydłużeniem. Przywróciliśmy godność naszym seniorom i dajemy możliwość wyboru - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Nie przewidujemy i nie będziemy wydłużać wieku emerytalnego - dodała.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pieniądze po zmarłych z rodziny mogą być dziedziczone. Osoby urodzone po 1968 roku mają założone subkonto w ZUS. Jeśli jesteś osobą urodzoną prze 1968 r. masz subkonto tylko wtedy, gdy należysz do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że jeśli ktoś ma subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją dyspozycję.

Jak dzielone są środki na subkoncie?

Środki na subkoncie są dzielone w sytuacji:

  • rozwodu,
  • unieważnienia małżeństwa,
  • ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa,
  • umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej,
  • śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto.
14. emerytura w 2023 roku. Wiemy ile pieniędzy dostana emeryci. Kiedy będą wypłaty czternastki? Sprawdź! >>>  >>>

14. emerytura w 2023 roku. Wiemy, ile pieniędzy dostaną emer...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera