Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko promenada. Pomysł na pole golfowe i korty tenisowe w Darłowie

Rafał Nagórski
Promenada w Darłówku Wschodnim. Tak prezentuje się jedna z rozważanych koncepcji.
Promenada w Darłówku Wschodnim. Tak prezentuje się jedna z rozważanych koncepcji. UM Darłowo
Miasto Darłowo podpisało porozumienie z Urzędem Morskim w sprawie promenady. Zapowiada też walkę o unijne pieniądze na budowę centrum turystyki i rekreacji.

To ma być jedna z najważniejszych inwestycji najbliższych lat w Darłowie. 20 hektarów gruntów od ulicy Sportowej w kierunku Darłówka zamienić ma się w centrum turystyki aktywnej i rekreacji. Głównym punktem tego miejsca ma być pole golfowe z prawdziwego zdarzenia. Z zamówionego przez miasto Darłowo studium wynika, że tego typu inwestycja ma rację bytu, a nowe fundusze unijne mogą pokryć do 85 procent kosztów budowy. - Golf nie jest już sportem dla elity, ale sportem sprzyjającym rozwojowi miasta i turystyki. Tego typu kompleksy sportowe przyciągają też kolejnych inwestorów - zapewniają autorzy studium.

Plany zagospodarowania dla tej części Darłowa są przygotowane już od kilku lat. Oprócz pola golfowego miałyby powstać korty tenisowe, ścieżki rowerowe i biegowe. Miasto szacuje koszty tej inwestycji i przygotowuje wniosek o unijne wsparcie, bo już wkrótce ruszają konkursy z nowego rozdania funduszy UE dla naszego województwa. Ruszyły też prace nad wnioskiem o budowę ścieżek edukacyjno-spacerowych na wydmach Darłówka Zachodniego.

A promenada? - Miasto zrobi dokumentację, a jak się pojawią dostępne fundusze unijne, to Urząd Morski będzie składał wniosek o pieniądze na umocnienie brzegu morskiego. Efektem tej inwestycji będzie powstanie około kilometrowej promenady - mówił w poniedziałek w Darłowie, burmistrza Arkadiusz Klimowicz podpisując porozumienie z Urzędem Morskim. Porozumienie o współpracy jest dość ogólne, ale w najbliższych miesiącach będzie dotyczyć właśnie umacniania brzegu i budowy promenady. - Kilka lat temu sztorm odsłonił betonowe konstrukcje pod sztuczną wydmą w Darłówku Wschodnim. Chcemy zrobić tam opaskę zabezpieczającą brzeg z prawdziwego zdarzenia, a na niej miejsce do nadmorskich spacerów - podkreślał Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Obecnie trwa projektowanie nadmorskiej promenady. Ma ona rozpocząć się tuż za przejściem na plażę położonym przy hotelu „Apollo” i zakończy się przy ostatnim, należącym do miasta przejściu na plażę na wysokości popularnej „Patelni”, na której organizowane są zloty militarne. Ma to wyglądać podobnie jak w Sarbinowie, gdzie promenada biegnie wzdłuż plaży, a za nią są wydmy. Bulwar ma być szeroki na 8 metrów, a w miejscach gdzie łączy się z przejściem na plażę powstaną kwadratowe place, gdzie planuje się miejsca pod małą architekturę, sprzedaż pamiątek lub małą gastronomię.

Od 7 października można jeździć już w pełni oddaną do użytku darłowską obwodnicą
Początkowe tempo prac wskazywało na to, że cała droga ułatwiająca dojazd do portu (potocznie nazywana obwodnicą) będzie gotowa już w trakcie wakacji. Ostatecznie jej fragmenty otwierano etapami, a ostatni z nich otwarto 7 października, czyli w ostatnim dniu, jaki przewidywała umowa z inwestorem. Nowa droga liczy ponad 2 kilometry długości. Zaczyna się na rondzie przy drodze wjazdowej do Darłowa od strony Karwic, przecina rondo na wysokości wjazdu od Dąbek i kończy się przy ul. Lotników Morskich. Łączny koszt tej inwestycji przekroczył 20 milionów złotych. Unijne dofinansowanie przekroczyło 15 milionów. złotych. To największa inwestycja drogowa w dziejach Darłowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!