Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieobliczalne huragany. Urząd Morski w Gdyni oszacował styczniowe straty

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W Orzechowie morze wciąż zabiera klif, którego nie będzie można odtworzyć
W Orzechowie morze wciąż zabiera klif, którego nie będzie można odtworzyć Mariusz Jasłowski
Urząd Morski w Gdyni oszacował szkody, jakie wyrządziły styczniowe sztormy. W Ustce i Łebie straty tylko w umocnieniach wydmowych wynoszą około 300 tysięcy złotych. A wichur i huraganów końca nie widać.

- Trzy sztormy, które miały miejsce w styczniu 2022 roku, 16-18, 20-21 oraz 29-30 stycznia na terenie Obwodów Ochrony Wybrzeża Ustka i Łeba spowodowały zniszczenia na około 300 tysięcy złotych – informuje Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. - Są to straty między innymi w płotkach, szachownicach z faszyn, chrustu lub trzciny, wyłożeniach wydm chrustem, zatrawieniach, zakrzewieniach i zalesieniach, ogrodzeniach oraz tablicach informacyjnych. Dodatkowo spore straty odnotowaliśmy w wale wydmowym i refulacie. Morze zabrało łącznie około 245 tysięcy metrów sześciennych piasku. Jednak w ostatni weekend wiatr nie wyrządził tak znacznych szkód.

Huraganowe porywy i cofka spowodowały kolejne już w tym roku zniszczenia. Sztorm z 20 stycznia w Ustce w stu procentach zrujnował zrefulowaną plażę, w Rowach w 90 procentach. W Orzechowie na dość znacznym odcinku do morza runął klif. To nieodwracalne straty w przyrodzie. Zniszczone zostały też zjazdy techniczne, zabezpieczenia biotechniczne – w płotkach i wyłożeniach chrustu, drzewostanie. Uszkodzeniu uległa również infrastruktura portowa w Ustce, oba falochrony, slip, Nabrzeże Pilotowe.

Pod koniec stycznia Nadia dopełniła zniszczeń. 30 stycznia w południe potężne fale rozbijające się o falochron zachodni wyrwały część betonowo-kamiennej półki. Górny parapet falochronu został zniszczony na odcinku kilku metrów. Z kolei w Nabrzeże Lęborskie uderzył dok stoczniowy, który zerwał się z cumy. Na terenie całego portu fale zniszczyły nawierzchnię nabrzeży. Falochrony zostały zamknięte.
W Rowach doszło do podtopień infrastruktury, zniszczone zostało wejście na plażę dla niepełnosprawnych. Jednak największe zniszczenia powstały w Orzechowie, gdzie brzeg klifowy po kolejnych sztormach wciąż osuwa się do morza wraz z drzewami.

Po przejściu Eunice w Orzechowie klifu jest coraz mniej. Tymczasem wichura nie ustaje. Powodujące go głębokie niże nadchodzące nad Bałtyk nadal sieją zniszczenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieobliczalne huragany. Urząd Morski w Gdyni oszacował styczniowe straty - Głos Pomorza