MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokalanki jednak opuszczają Szczecinek. Dom zakonny na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Budynek klasztoru ma kupić osoba prywatna.
Budynek klasztoru ma kupić osoba prywatna. Rajmund Wełnic
Smutne wieści przekazał radny Janusz Rautszko - zakonnice Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku po 80 latach opuszczą to miasto. Ich dom zakonny zostanie sprzedany.

Sprawa nie jest nowa, bo od blisko dwóch lat mówi się o likwidacji szczecineckiego klasztoru sióstr Niepokalanek. Decyzja była jednak ostatnio w zawieszeniu, bo nie powiodły się rozmowy w sprawie sprzedaży gmachu domu zakonnego na rogu ulic Kościuszki i Lelewela instytucjom kościelnym.

Wszystko jednak wskazuje, że budynek znajdzie prywatnego nabywcę. Takie informacje przekazał radny Janusz Rautszko na sesji Rady Miasta. Decyzja władz zakonnych ma być tym razem ostateczna - klasztor zostanie sprzedany osobie prywatnej, siostry zaś trafią do innych domów Zgromadzenia. Wszystko wskazuje na to, że przypadająca na sierpień przyszłego roku 80. rocznica obecności Niepokalanek w Szczecinku nie będzie już obchodzona...

- Termin likwidacji domu to czerwiec tego roku, mimo iż nabywca deklaruje, że 2-3 lata siostry mogłyby jeszcze z niego korzystać - mówi Janusz Rautszko.

- Ogromna szkoda i strata dla Szczecinka, ale taka jest decyzja władz zakonu, choć obecnie w Szczecinku są cztery siostry, a reguła pozwala nawet na trzy.

Los szczecineckiego domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wydawał się przesądzony od blisko dwóch lat. Z powodów małej liczby powołań, przełożona generalna zakonu Leticia Skura zdecydowała, aby klasztor w Szczecinku zlikwidować, a siostry przenieść do innych placówek.

Dodajmy, że w Szczecinku siostry prowadzą świetlicę dla dzieci, którą nota bene całkiem niedawno z pomocą wiernych rozbudowały i zmodernizowały. Opiekują się także oknem życia, w klasztorze funkcjonuje kaplica.

Niepokalanki pojawiły się w Szczecinku w lecie 1945 roku z pierwszymi repatriantami. Zakonnice z miejsca rozpoczęły pracę charytatywną, wychowawczą i edukacyjną ucząc nie tylko religii. Prowadziły przedszkole. Biały habit stał się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – bo tak brzmi pełna nazwa - zostało założone w roku 1857 w Rzymie i kilka lat później przeniesione do Polski. Domem macierzystym zakonu był Jazłowiec na obecnej Ukrainie, dziś dom generalny jest w Szymanowie koło Niepokalanowa. Przez lata szczecineckiego klasztoru przez jego mury przewinęło się ponad sto sióstr, którym przewodniczyło 18 przełożonych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński