Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt nie chce kupić działek w szczecineckiej strefie ekonomicznej

Rajmund Wełnic
- Planujemy podzielić mniejsze działki w strefie tak, aby zainteresować nimi średnie i mniejsze firmy - pokazuje Tomasz Potoka.
- Planujemy podzielić mniejsze działki w strefie tak, aby zainteresować nimi średnie i mniejsze firmy - pokazuje Tomasz Potoka. Fot. Rajmund Wełnic
Strefa działa już ponad rok, pierwsze dwa przetargi na kilka działek w SSE odbyły się w zeszłym roku, ale żadna firma nawet nie stanęła do walki o grunty. Potencjalnych inwestorów było sporo, ale kiedy przyszło co do czego, to nikt do licytacji nie stanął.

STREFA

STREFA

Szczecinecka podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została poszerzona o 53 hektary w 5 "kawałkach" rozrzuconych w różnych częściach miasta. To m.in. kilkuhektarowe działki przy obwodnicy, ale też wielkie tereny po dawnej strzelnicy wojskowej i przy Kronospanie. Kilka lat wcześniej SSSE objęła tereny (42 ha), na których ulokowane są zakłady Kronospanu.

Nadciągający kryzys gospodarczy nie wróży też najlepiej kolejnym przetargom.
Problem jest poważny, bo na poprawę koniunktury można czekać nawet kilka lat. Szczecinecki ratusz myśli więc o udogodnieniach dla mniejszych firm, tak aby działki i inwestycje w strefie były dla nich łatwiejsze do "przełknięcia". - Obecny podział terenu w strefie na duże działki nie sprzyja zainteresowaniu małych i średnich przedsiębiorców - uważa burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

- Skoro duzi inwestorzy nie przychodzą, chcemy zainteresować strefą małych i średnich. Będziemy się starali namówić, zwłaszcza rodzimych przedsiębiorców, do zakupu niewielkich działek, np. pół hektara i pod ich potrzeby dokonamy nowych podziałów geodezyjnych.

Skoro budowa fabryk od postaw na razie chyba nie wchodzi w grę, w to miejsce mogą wejść mniejsze firmy. Miasto liczy, że skuszą wszystkich ulgi podatkowe. - Ulga w podatku dochodowym wynosi 50 procent zainwestowanych kosztów, w tym zakupu terenu - mówi Tomasz Potoka z referatu rozwoju lokalnego Urzędu Miasta w Szczecinku. - Małe i średnie firmy myślą, że strefa jest tylko dla wielkich, a tak naprawdę ulgi, jakie ona oferuje są bardziej istotne właśnie dla nich. Wystarczy inwestycja rzędu 100 tys. euro i można skorzystać z ulg podatkowych.

Przedsiębiorcy mogą także liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości, jakie przyznała inwestorom Rada Miasta.

Miasto liczy także, że zainteresowanie większymi działkami w strefie, które jeszcze nie były wystawiane na przetarg, zwiększy ich uzbrojenie. Na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów itp. Szczecinek ma już przyznane ponad 3 mln euro unijnych dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera