Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały nad Trzesieckiem. Działo się! (zdjęcia)

Magdalena Michalska
Biała Dama wyłania się z Trzesiecka
Biała Dama wyłania się z Trzesiecka Magdalena Michalska
Jaka to była wspaniała impreza! Do północy mieszkańcy Szczecinka bawili się w pierwszych Słowian.

Ukoronowaniem obchodów szczecineckiej Nocy Kupały było wyłonienie się z wód jeziora Trzesiecko, kilkumetrowej postaci Białej Damy. Kiedy zaczęło zmierzchać artyści z trupy cyrkowej olśnili zebranych prezentując fire show, czyli taniec z ogniem - odgrywany w rytm tradycyjnych starosłowiańskich utworów na bębny i piszczałki.
Powrót do świętowania letniego przesilenia Słońca w najkrótszą noc w roku organizowali szczecineccy harcerze, Fundacja Inicjatywa Społeczna i twórcy Art Pikniku, letniego święta kultury nad Trzesieckiem. Nie mogło zabraknąć wyplatania i puszczania na wodę wianków, ogniska, wróżb, tańców, śpiewów i swawoli oraz darmowego poczęstunku. Było także wyławianie z Trzesiecka dzwoneczków – to nawiązanie do legendy o dzwonach z klasztorku Marienthron zatopionych w jeziorze. Zwyczaj świętowania najkrótszej nocy w roku korzeniami tkwi w naszej pogańskiej przeszłości, gdy był to jeden z ważniejszych obrzędów dawnych Słowian, ale też wszystkie właściwie ludy Europy (i nie tylko). Sobótka, noc Kupały to tylko niektóre z nazw tego święta zasymilowanego przez Kościół już po przyjęciu chrześcijaństwa przez naszych protoplastów. Stąd m.in. próby połączenia jej z późniejszą o kilka dni (23/24 czerwca) nocą świętojańską. Noc Kupały była radosnym świętem miłości, urodzaju, wody, ognia, Słońca i księżyca.
W Szczecinku to powrót do tradycji, ale może nie aż tak odległych, jak czasy przedchrześcijańskie. – W latach 1968-69 dwukrotnie organizowałem Sobótki koło wieży zwanej wówczas wieżą Przemysława (nazwa obowiązuje do dziś, ale zupełnie się nie przyjęła – red.) – wspomina Krzysztof Subocz, ówczesny animator wydarzeń kulturalnych i turystycznych w Szczecinku. – Robiliśmy to pod egidą PTTK, było skakanie przez ogień, występy lokalnych zespołów itp..
Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!