Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów już w sobotę! Zapraszamy do Koszalina, Szczecinka i Kołobrzegu!

Iwona Marciniak Rajmund Wełnic Inga Domurat
Karol Skiba / Mariusz Rodziewicz
Tylko tej jednej nocy - w sobotę 16 maja - muzea w 40 krajach świata są otwarte tak długo, nawet do północy. Zwiedzający mogą obejrzeć interesujące wystawy zupełnie za darmo. Nie inaczej będzie w Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinku.

Koszalin

Najwięcej dziać się będzie w muzeum przy ul. Młyńskiej.

Początek o godz. 17.30 w sobotę. Na scenie na dziedzińcu prezentować się będą kolejno: grupa Dixieland, orkiestra kameralna Kamerton, zespoły: Komety i Majestic. Już nocą z ogniem zaszaleje Koszalińska Grupa Akrobatyczna.

Przed muzeum zorganizowany zostanie Targ Młyński ze stoiskami piekarniczymi i cukierniczymi, sprzedawane będą książki, nawet i za symboliczną złotówkę. Dzieci będą mogły przejść szybki kurs garncarstwa i wikliniarstwa.

Przede wszystkim jednak nie zabraknie możliwości obejrzenia przygotowanych wystaw, filmów i prezentacji multimedialnych. Choćby o Koszalinie od średniowiecza po współczesność, Starym młynie i Fryderyku Wilhelmie I.

Ale muzeum przy ul. Młyńskiej nie będzie jedynym otwartym tej nocy. Otwarcie zapowiedziały także: Muzeum Wody przy ul. Żwirowej (w godz. 18-24), gdzie nadarzy się okazja, by spróbować wody prosto z hydrantu, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego (w godz. 18-22), Muzeum 8 Dywizji Obrony Wybrzeża przy ul. 4 Marca (w godz. 18-21.30), IPN przy ul. Andersa, Sala Tradycji Polskich Formacji Granicznych przy ul. Piłsudskiego (18-24), galerie: Na piętrze i Zbigniewa Murzyna - obie przy ul. Dworcowej oraz Szatnia w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Racławickiej (18-24).
W tym roku możliwe będzie również zwiedzanie od godz. 19 lokomotywowni przy ul. Lechickiej 54, a nawet przejechanie się drezyną.

Do koszalińskiego muzeum w tę jedną noc można będzie dojechać bezpłatnie autobusem linii nr 14, który kursować ma na trasie pętla przy ul. O.Langego - Rynek Staromiejski i z powrotem. Pierwszy kurs zaplanowano na godz. 17.04. Z muzeum kursować też będą busy dowożące m.in. do Muzeum Wody.

Tym razem wejście do muzeum przy ul. Młyńskiej możliwe będzie tylko głównym wejściem (przy wieży). Na wystawy wchodzić będą 15-osobowe grupy. Na prezentacje multimedialne i filmy wydawane są do piątku włącznie wejściówki w muzeum przy ul. Młyńskiej. Na jednym seansie może być maksymalnie 50 osób.

Kołobrzeg

W sobotę wieczorem kołobrzeżanie po raz pierwszy mogą wziąć udział w wielkim muzealnym święcie. Będą warsztaty dawnego rzemiosła, wojowie i wielka łódź podwodna.

Kołobrzeskim centrum wieczorno-nocnych wydarzeń nocy muzeów będzie oddział Muzeum Oręża Polskiego poświęcony wystawie Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5. Już w sobotnie południe do wspólnej zabawy zaproszą dzieci i młodzież artyści z poznańskiej nieformalnej grupy artystycznej Misietupodoba.

W programie budowa instalacji i rzeźb przestrzennych. Ci sami artyści będą autorami jednej z największych atrakcji muzealnej nocy. Za ich sprawą na wystawie plenerowej o godz. 20 zacznie się wynurzać wielka łódź podwodna, wykonana w skali jeden do jednego. Motyw łodzi podwodnej pojawi się też na wystawie fotografii, która do muzeum dotrze z Gdańska.

Dorobek artystów z Misietupodoba będzie można poznać bliżej na dodatkowej prezentacji przy ul. Portowej 15. Wieczorno-nocne wydarzenia rozpoczną się przy ul. Gierczak 5 o godz. 18 i potrwają do północy. Na terenie MOP ruszą warsztaty dawnego rzemiosła. Do walki staną wczesnośredniowieczni wojowie. Niezwykłej oprawy mają dodać świetlne spektakle.

- W ramach naszej nocy zapraszamy też w godz. 18 - 20 do darmowego zwiedzania Sali Tradycji Morskiej przy Reducie Solnej, u Tadeusza "Wani" Waśko - powiedziała nam Malwina Markiewicz z MOP. - Od godz. 20 do 23 będzie też można za darmo wejść na latarnię morską.

Tych, którym starczy sił na niedzielne świętowanie, grupa Misietupodoba zaprasza o godz. 9 na plażę przy molo do wspólnego rysowania na piasku.

Szczecinek

Noc Muzeów w szczecineckim Muzeum Regionalnym odbędzie się już po raz trzeci. W sobotę o godz. 18 przed ratuszem powitani zostaną rycerze, mieszczanie i pospólstwo. Stąd orszak ruszy pod Zamek Książąt Pomorskich, gdzie zobaczymy inscenizację historyczną "W 600-lecie książęcego zjazdu" autorstwa Janusza Rautszko. Przedstawienie upamiętni zjazd, jaki mistrzowie krzyżaccy urządzili w Szczecinku przed wojną z Polską w 1409 roku. Później impreza przeniesie się do muzeum przy ul. Szczecińskiej. Na gości czekają gry i turniej rycerski oraz pokazy rzemiosła artystycznego. Do godz. 1 w nocy będzie można zwiedzać muzealne wystawy.Od godz. 17.50 do 1 w nocy kursować będzie autobus, który za darmo przewiezie uczestników Nocy Muzeów na trasie linii nr 1, czyli z ulicy Białogardzkiej do dworca PKP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!