Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Dobre informacje dla pacjentów onkologicznych

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum polska press/ zdjęcie ilustracyjne
Weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Zgodnie z danymi MZ od początku tego roku polscy pacjenci zyskali dostęp do 42 nowoczesnych terapii, w tym 31 w onkologii. Osoby zmagające się m.in. z nowotworami płuca, chłoniakami, przewlekłą białaczką limfocytową czy szpiczakiem plazmocytowym będą mogą korzystać z nowych terapii.

O komentarz do nowej listy leków refundowanych poprosiliśmy lek. med. Mariusza Kwiatkowskiego, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

- NFZ aktualizuje co dwa miesiące listę programów lekowych stosowanych w onkologii. Na przestrzeni minionego roku wiele się zmieniło na plus, jeżeli chodzi o dostępność w zakresie refundacji kosztów leków stosowanych w leczeniu onkologicznym. Wyjaśnijmy przy tym, że każda nowa terapia w onkologii wchodzi w tzw. programy lekowe. Każdy nowy lek jest oceniany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i dopiero po zatwierdzeniu jest wprowadzony do użytku, a to trwa, a czas oczekiwania na decyzję w sprawie stosowania leków nie zależy od szpitali. Aktualizacja dotyczy kryteriów stosowania leków, a także nowych substancji czynnych i nowych leków — wyjaśnia. - Leki występują w programach lekowych z kilku względów, wśród nich jest aspekt finansowy – te wszystkie nowe terapie są bardzo drogie. Cykl leczenia obejmuje podanie pacjentowi leku co 3 – 4 tygodnie, a koszt jednego podania to minimum 8 tysięcy złotych, w górę, do 30 tysięcy. Czas podawania leków zależy od kryteriów określonych w programie, w tym oczywiście od jego skuteczności.

- W mojej ocenie największe zmiany na korzyść wydarzyły się na liście leków stosowanych w leczeniu najczęściej występujących nowotworów – to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – rak płuc, u mężczyzn – rak prostaty, u kobiet – rak piersi. Również w leczeniu raka nerki możemy mówić o zwiększeniu dostępności leków. Wiodącym programem, spełniającym światowe kryteria, jest program dotyczący raka jajnika. Duże zmiany nastąpiły w programie lekowym dotyczącym raka jelita grubego — komentuje. -  Są pola, w których można by jeszcze poprawić dostępność. Czekamy m.in. na kilka leków w leczeniu raku piersi – w immunoterapii i w terapii celowanej. Pewne zmiany przydałyby się również w programie lekowym w leczeniu raka nerki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera