NOWE PRAWO JAZDY 2019 od marca! Zmiany w prawie jazdy: 6 ważnych zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019!

  • Dziennik Łódzki

a.w.

PRAWO JAZDY 2019. Nowe prawo jazdy od marca. Ile kosztuje zmiana prawa jazdy? W 2019 czekają nas zmiany w prawie jazdy w tym w egzaminie na prawo jazdy. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich weszło już w życie, inne dalej są w trakcie wdrażania. Sprawdź, jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

PRAWO JAZDY 2019. Zmiany, które wchodzą w życie

Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy do poprawki

Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?

Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji

W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?

Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy: zmiany

Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmniej od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

 motofakty / Polska Press

NOWE PRAWO JAZDY 2019 od marca! Zmiany w prawie jazdy: 6 waż...

Dojenie krowy i wymuszanie pierwszeństwa. Top 11 błędów pope...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.03.2019, 07:17

Huj hu hąó hę hę hę hę hał ęhą hą są sąd

22.03.2019, 07:10

Ryyyyyyyj!!!!!!!!!!😤😤😤😤😡😈

21.03.2019, 17:08

IDIOTYCZNY SYSTEM EGZAMINOWANIA.

TRASY W INTERNECIE NAWET MAŁPA BY GO ZALICZYŁA.

EGZAMIN WINIEN BYĆ W INNYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM I PODMIENIAĆ NALEŻY EGZAMINATORÓW.

MOŻE JAK PIS PRZESTANIE RZĄDZIĆ TO TAK BĘDZIE I NIE BĘDZIE TYLE GROZNYCH WYPADKÓW.

21.03.2019, 14:28

7 raz na C plus E złodzieje i tyle.

21.03.2019, 13:58

Ja właśnie uczę się do teorii i jak na razie nie znalazłem lepszej strony niż ta: https://www.prawo-jazdy-360.pl/test

21.03.2019, 01:14

Jezus Maria co za błędy!!!!

20.03.2019, 22:43

Cytat z głównej :"Prawo jazdy do wymiany".Czy ja jestem idiotą czy te redaktory to matoły ?.W materiale ani słowa o wymianie.Poruszony jest temat zdawalności,zmian w egzaminach,finansowanie itp.

20.03.2019, 15:11

Pożyczki na dowód bez zaświadczeń od 100zł do 25.000zł w 30minut na Twoim koncie, Chwilówki online Do 6.000zł na 60dni za Darmo, 100% Online na Konto, Wypełnij bezpłatny wniosek tu http://kredytyk.pl

20.03.2019, 11:09

Najgorsze jest to że na kursach uczą jak zdać a na egzaminach dbają o to by nie zdać bo to jest dodatkowa kasa i brutalnie to wykorzystują . Pracownik ma być pracownikiem państwowym na etacie ze stałą gazą !!A nagminna "niezdawalność"powinna być "zauważana "i rozliczana , bo wcale to nie podnosi bezpieczeństwa , kultury jazdy czy wiedzy , przykład Anglia czy lata 70 w Polsce !!

19.03.2019, 18:44

Zbigniew- Samochodów na drogach ciągle przybywa! Ludzie się ciągle gdzieś spieszą!! Korki i ciągłe remonty dróg, objazdy wyzwalają agresję, zwłaszcza u młodych kierowców! Tranzyt dużych Tirów, ich wzajemne się wyprzedzanie powoduje dodatkowe zagrożenie na wąskich drogach! Będzie niestety coraz trudniej się poruszać po naszych polskich drogach! WORD-y powinny egzaminować przyszłych kierowców na pojazdach, na których się szkolono w OŚK!!! To podstawa!! Należy uprościć tzw. KOPERTĘ, na której oblewa najwięcej adeptów kategorii B!!

19.03.2019, 01:35

Około jakie mądrości aż miło nie wszyscy muszą siedzieć i kuć a ja jestem młoda i zdałam wszystko za pierwszym razem a teraz jeżdżę tirem razem z mężem i z zbyt się nie przykładałam do tego i jestem świetna w tym co robię więc proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka bo są inteligentni i inteligentni

18.03.2019, 19:53

Na drodze nie ma manewru wykonanego poprawnie w 80%. Jest albo dobrze, albo źle, nic pośrednio...

17.03.2019, 18:03

I bardzo dobrze, że jest niska zdawalność, bo te dane znajdują perfekcyjne odwzorowanie na drogach. Większość na drogach to melepety ktorzy prawo jazdy w czipsach znaleźli. Drogowa dżungla o przepisach nie wspominając.

16.03.2019, 23:26

Warto przeczytać artykuł poniżej, chociaż ma już ...5 lat

https://motoryzacja.interia.pl/prawo-jazdy/wiadomosci/news-cala-prawda-o-obowiazkowej-wymianie-praw-jazdy,nId,1398013

15.03.2019, 16:14

Prawo jazdy od 1965 roku. Teraz, już od ponad roku - odłożone i nieużywane chociaż nadal aktualne z tym, ze już nie czuję się a siłach nadal zasiadać "na kierowniczym stanowisku". Nigdy nie spowodowałem żadnego wypadku. Nakręciłem trochę kilometrów, może nie tyle ile nakręcają zwodowi kierowcy, ale trochę ich było. Przez ten czas dość napatrzyłem się na tych, którzy siebie nazywają super-kierowcami. To są zwykli idioci. Możecie często obejrzeć ich wyczyny na nagraniach z kamerek internetowych. Oni nie dopuszczają do siebie myśli, że aby być w miarę dobrym kierowcą, to należy mieć coś innego w mózgu poza zwykła sieczką, zdolność myślenia i przewidywania.
Pozdrowienia dla w miarę mądrych kierowców.

15.03.2019, 13:12

Właśnie - jechałem w Lublinie ulicą Andersa , zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych bo dwoje osób oczekiwało na przejście a po mojej prawel L-ka jakby nigdy nic w najlepsze sobie pojechała . Innym razem jadąc tą samą ulicą dojeżdżałem do skrzyżowania ze Spółdzielczości Pracy
gdzie dla skrętu w lewo było czerwone światło ale nie przeszkadzało to kierowcy z policyjnego busa aby sobie pojechać jakby nigdy nic. Przez prawie 4-lata jeździłem po niemieckich drogach i tam jak tylko przechodzeń znalazł się na wysokości przejscia to się zatrzymywałem bo tak nakazywało prawo

15.03.2019, 11:51

Panie instruktorze a dodatkowe godziny to też biznes dla OSK. Więc nie zawsze się opłaca wyszkolić dobrego kierowcę.

15.03.2019, 11:30

Nawet osoby które zdają wiedzą, że system jest chory i po egzaminie nie są super kierowcami. Ktoś może wspomni o WORDzie w Piotrkowie Tryb. i jak łatwo jest tam zdać.

15.03.2019, 11:12

Powinny być umowy z ośrodkami szkolenia. Za wykonaną pracę płaca. Kurs może być nawet 3 razy droższy. Bez egzaminów. Lepiej zapłacić człowiekowi za pracę niż za egzamin poprawkowy 5 min. Jeśli instruktor stwierdzi, że nie jest w stanie nauczyć, zerwanie umowy bez konsekwencji. Na korepetycje też wysyłamy dzieci do kogoś kto nauczy.

14.03.2019, 20:32

Cześć panowie, mam na imie Karolina i mam 22 lata :). Napisz do mnie na http://randkierodate.pl/karola22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam

14.03.2019, 13:20

To samo wymuszanie poprawkowych egzaminow jest nie tylko w WORD-ach ale i w OSK-szkoly sa od szkolenia a nie od zdawania egzaminów.

14.03.2019, 11:58

Cześć wszystkim :( Bardzo proszę o pomoc. wczoraj w hotelu wynajałem polkę około 23lata do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę. jej profil jest w internecie na stronie: https://sexpogaduchy.pl/sandra88 jej nik: sandra88
jeżeli zna ktoś tę polkę prosze o kontakt za ustalenie tej kobiety place 5.000zł odrazu. ..czekam na KarolM89@wp.pl .

13.03.2019, 17:21

No i guwno się dowiedziałem, to pewnikim guwo się coś zmieni.

13.03.2019, 07:41

kilka lat temu, że cwaniaki z rządu wcisneli głupkom, że na dokumencie może być "stare zdjęcie", więc dokument "mus" wymieniać
głupek łyka takie rzeczy, cóż się dziwić
ale teraz wprowadza się dokumenty z "czipem", gdzie są zakodowane dane biometryczne
rozumiem, że głupek nie dostrzeże zagrożeń i zbędności zbierania przez rząd takich danych
ale że wciąz wierzy, że taki dokument się jakoś "dezaktualizuje" i musi byc wymieniany co pare lat, i ma to inne przyczyny niż zarobel producenta dokumentu...
no cóż - żyjemy jak widać w kraju pokornych głupków, któremu urzędasy mogą wcisnąć wszystko a oni pokornie temu przyklasną

13.03.2019, 07:35

który zabiera ludziom ich prawa, ogranicza wolności, zmusza do straty czasu i pieniędzy na wymiany dokumentów, które nawet komuniści w PRL wydawali raz dożywotnio, robiąc to tylko po to by dać zarobić firmie produkującej takowe dokumenty
w głowie się to nie miesci, że ludzie jak lemingi pokorne nic się nie odezwą, łażą po urzędach, tracą czas pieniądze na co chwile wymiany, jeszcze niektórzy się przy tym cieszą, że mają "nowy dokument"
w tym kraju nie może być lepiej, na prawdę

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3