MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zabieg kardiologiczny w szpitalu w Drawsku Pomorskim

Joanna Boroń
Zabieg przeprowadzany jest w wysokospecjalistycznych placówkach przez wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny kardiologii.
Zabieg przeprowadzany jest w wysokospecjalistycznych placówkach przez wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny kardiologii. Szpital w Drawsku Pomorskim
Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim rozpoczął wykonywanie zabiegów ablacji serca. Ablacja serca jest zabiegiem, który ma na celu wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii.

Arytmia to zaburzenie charakteryzujące się zbyt wolną, zbyt szybką lub nieregularną pracą serca. Jej pojawienie się często jest nieprzewidywalne i może dotyczyć nawet osób zdrowych, choć najczęściej jest rezultatem chorób serca.

Zabieg przeprowadzany jest w wysokospecjalistycznych placówkach przez wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny kardiologii.

- Jest to małoinwazyjny zabieg kardiologiczny, mający na celu zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, który odpowiada za powstawanie arytmii. Reasumując ablacja niszczy, wypala te miejsca w sercu, które przyczyniają się do jego nierównego bicia. Jest to zabieg leczący za pomocą prądu o częstotliwości radiowej - wyjaśnia doktor Jacek Chlasta, Ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty, Grupa American Heart of Poland.

Do przeprowadzenia zabiegu nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia ogólnego.

- Ablację wykonuje się przezskórnie, najczęściej przez nakłucie żyły udowej i poprzez koszulkę naczyniową wprowadza się do serca elektrodę ablacyjną. Zaletą leczenia arytmii za pomocą ablacji jest także bardzo niski poziom powikłań związanych z zastosowaniem tej procedury – mówi doktor Jacek Chlasta.

Leczenie arytmii metodą ablacji poprawia jakość życia pacjentów

- Jest to przede wszystkim poprawa jakości życia, poprzez ograniczenie do minimum hospitalizacji i usunięcia objawów zaburzeń serca. Zabieg zapobiega przed wystąpieniem powikłań schorzenia, jak niewydolność mięśnia sercowego, a nawet śmierci pacjenta z tego powodu. Dodatkowo przeciwdziała nasileniem się arytmii serca i jej nawrotom – wylicza doktor.

Wykonywanie nowych zabiegów jest kolejny etap rozwoju oddziału kardiologicznego, co znacznie ułatwi proces leczenia pacjentów.

- Dotychczas mieszkańcy regionu musieli się poddawać takim zabiegom w odległych ośrodkach medycznych. Zabieg ablacji najczęściej wykonywany jest u pacjentów z migotaniem przedsionków, zleca się go także pacjentom z trzepotaniem przedsionków oraz innymi komorowymi i nadkomorowymi arytmiami – puentuje doktor Jacek Chlasta, Ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński