Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O kształceniu w skomplikowanym świecie. Konferencja nauczycieli w Unieściu [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W ośrodku Agencji Mienia Wojskowego Rewita odbyła się Ogólnopolska Konferencja Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej. Na zaproszenie Zygmunta Czapli, dyrektora Czaplówki, do naszego regionu przyjechali nauczyciele i dyrektorzy z całego kraju.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu prof. dr hab. inż. Wojciecha Kacalaka z Politechniki Koszalińskiej, który mówił o kształceniu innowatorów. - Teraźniejszość nie jest dobrym punktem wyjścia do tworzenia programów kształcenia - powiedział profesor Kacalak. - Powiększająca się złożoność otaczającego świata zwiększa różnorodność poglądów i oczekiwań ludzi. Ci mają wiele różnych celów, a dróg do ich osiągnięcia jest jeszcze więcej - opowiadał.

Profesor Kacalak wskazywał również na trudności związane z przyswajaniem informacji, bo te zwykle są niepełne, niepewne i rozmyte. Mimo to proces kształcenia musi odpowiadać na zmiany otaczającego świata. Musi być na tyle elastyczny, by absolwenci korzystali z wiedzy i umiejętności przez następne kilkadziesiąt lat, jednocześnie dostosowując się do tego, co jest efektem globalnego wyścigu w zakresie techniki, ekonomii, informatyki i wielu innych dziedzin.

Magdalena Klepuszewska opowiadała zaś o kreatywnym pisaniu i metodach, jak to robić a Beata Forembska z Zespołu Szkół Niepublicznych Czaplówka mówiła o kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży szkolnej.

- Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej to jedna z najstarszych w kraju organizacji zrzeszających pracodawców i osób prowadzących szkoły niepubliczne - powiedział Adam Kalbarczyk, członek zarządu KFON. - Istniejemy ponad 30 lat. Tego typu spotkania to nie tylko nasza tradycja, ale i praktyka. Konferencje służą nie tylko wymianie doświadczeń, ale i podnoszeniu naszych kwalifikacji czy inspiracji, poszukiwania nowych pomysłów na oświatę. Stale chcemy się rozwijać. Zresztą dotyczy to wszystkich nauczycieli ze wszystkich szkół. W naszych placówkach edukacyjnych mamy cały przekrój dzieci i młodzieży. Świadczą o tym duże liczby. Przecież niepublicznych szkół w Polsce, spośród wszystkich placówek, jest 15 procent. W przypadku liceów ogólnokształcących nawet co czwarte liceum w kraju to szkoła niepubliczna. Trudno więc mówić o tym, byśmy w jakimś sensie "wybierali" sobie podopiecznych. Szkolnictwo niepubliczne jest dziś bardzo ważną częścią polskiego systemu edukacji. Nie byłoby miejsc w szkołach publicznych, gdyby nagle wszyscy chcieli się przenieść. O jakości niepublicznych placówek świadczą też wyniki egzaminów - zaznaczył Adam Kalbarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera