MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Objawy nasilają się latem. Upał i słońce mogą też zmieniać symptomy! Te dolegliwości często wskazują na chorobę autoimmunologiczną

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Lato to niełatwy czas dla osób z chorobami autoimmunologicznymi. Wysoka temperatura, światło słonecznego i duża wilgotność powietrza mogą pogarszać przebieg chorób takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów czy Hashimoto. Zobacz, jak upał wpływa na pacjentów z tymi schorzeniami i jak rozpoznać zaostrzenie objawów.

Spis treści

Choroby autoimmunologiczne „nie lubią” upału i słońca

Osoby z chorobami z autoagresji powinny latem szczególnie troszczyć się o swój organizm.

Młoda kobieta w słoneczny dzień
W miesiącach letnich diagnozowane jest więcej chorób autoimmunologicznych, bo ich objawy często ujawniają się pod wpływem upału i słońca. korobkova/123RF

Choć wpływ gorąca na procesy immunologiczne nie jest dobrze poznany, a wiedza często bazuje na samoobserwacji symptomów przez pacjentów, jedno jest pewne: stan chorych często ulega pogorszeniu.

Czytaj: Choroby autoimmunologiczne wielokrotnie częściej dotykają kobiety niż mężczyzn

Zbadano, że działanie gorąca, promieni ultrafioletowych i wilgoci może wywołać rzut objawów choroby poprzez wywoływanie stanu zapalnego i wpływ na obciążony już układ odpornościowy.

W przypadku niektórych chorób z autoagresji, tj. takich, w których układ immunologiczny atakuje własny organizm, pogorszenie stanu pacjentów może być szczególnie dotkliwe. W ciepłej części roku mogą występować też inne objawy niż w tej zimnej.

W wielu przypadkach zaostrzenie symptomów jest na szczęście przejściowe i mija wraz z zastosowaniem odpowiednich środków zaradczych. To jednak kwestia bardzo indywidualna.

Wpływ lata na autoimmunologiczne choroby skóry

Ciepłe dni i słońce często poprawiają kondycję skóry w dotykających ją chorobach z autoagresji, takich jak łuszczyca. Problemem mogą być jednak oparzenia słoneczne, urazy czy ukąszenia owadów, które często prowadzą do stanu zapalnego i bólu w obrębie zmian łuszczycowych.

Zobacz: Zaczerwienienia na twarzy mogą być objawem choroby

Chociaż w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS) do pogorszenia jej stanu może dojść o każdej porze roku, latem jest o to szczególnie łatwo. O ile w wilgotnym klimacie może on być nawet lepszy, suche ciepło prowadzi do odwodnienia naskórka i pogarsza zmiany. Większa ilość czasu spędzanego poza domem to także większe narażenie skóry na promienie UV. Tymczasem nawet samo opalanie się powoduje uszkodzenia delikatnej i osłabionej już bariery ochronnej, nie mówiąc już o poparzeniu słonecznym. Nasila się wtedy stan zapalny w skórze, a gojenie trwa znacznie dłużej. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Dermatologii sugerują, by przy chorobach powodujących bolesne zmiany skórne kąpać się rzadziej i używać chłodnej lub letniej wody.

Chora tarczyca i upał – objawy w chorobie Hashimoto

W przypadku choroby Hashimoto, która dotyka tarczycy, u pacjentów często występuje nadwrażliwość na upał. Może wtedy znacznie pogorszyć się zmniejszona już zdolność organizmu do termoregulacji.

Oprócz uderzeń gorąca i potów nasilenie objawów może obejmować:

  • nagłe poczucie wyczerpania,
  • nagłe pogorszenie bólów mięśniowych i stawowych,
  • nagła mgła mózgowa i problemy z koncentracją,
  • niewyjaśniony przyrost wagi,
  • złe samopoczucie lub stan depresyjny,
  • osłabienie ciała,
  • roztrzęsienie, niepokój, przyspieszone tętno,
  • zaburzenia gastryczne lub zmiany w trawieniu.

Gorąco nasila objawy stwardnienia rozsianego

Osoby ze stwardnieniem rozsianym latem mogą okresowo odczuwać uciążliwe symptomy: niewyraźne widzenie, zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie, drętwienie i mrowienie kończyn, a nawet zaburzenia poznawcze.

Sprawdź: Stwardnienie rozsiane – czy winne są bakterie?

Występowanie tych objawów neurologicznych związane jest z faktem, że gorąco spowalnia przewodnictwo impulsów nerwowych w rejonach mózgu i rdzenia kręgowego dotknięte zmianami demielinizacyjnymi. Polegają one na zaniku osłonek izolujących wypustki nerwowe i są przyczyną występowania zaburzeń.

Ból stawów latem w przypadku tocznia, RZS i ŁZS

Badania nad toczniem rumieniowatym układowym wykazały, że przy wyższej temperaturze zaostrzenie objawów zależało od tego, który układ czy narząd był zaatakowany przez chorobę.

Wśród odczuwanych dolegliwości najczęściej wymieniane są nasilone zmęczenie, ból stawów i wysypki, a także objawy dotyczące krwi, takie jak zmiany w poziomach krwinek i przeciwciał.

Eksperci wskazują, że chorzy na toczeń są bardziej wrażliwi na promieniowanie słoneczne, ponieważ komórki uszkodzone jego działaniem nie są sprawnie usuwane z powodu upośledzenia pracy układu immunologicznego. To właśnie ich obecność jest czynnikiem, który prowadzi do zaostrzeń przebiegu choroby.

Osoby z różnymi postaciami reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) również mogą być bardziej podatni na zaostrzenie objawów. W upał obrzęk i ból mogą stać się większe.

W lecie osoby cierpiąca na schorzenia autoimmunologiczne powinny unikać narażania się na działanie gorąca i promieni słonecznych. Pomogą w tym te uniwersalne sposoby radzenia sobie z upałem w gorące dni.

Polecamy również:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński