Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od soboty w Koszalinie cudzoziemcy mają łatwiejszy dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19 [WIDEO]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
– Dotąd niezbędna była wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawiał skierowanie. Kolejnym krokiem była rejestracja w punkcie szczepień. Teraz całą procedurę przejść będzie można w jednym miejscu, a wszystkie formalności wezmą na siebie lekarze Polikliniki – wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
– Dotąd niezbędna była wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawiał skierowanie. Kolejnym krokiem była rejestracja w punkcie szczepień. Teraz całą procedurę przejść będzie można w jednym miejscu, a wszystkie formalności wezmą na siebie lekarze Polikliniki – wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Radek Koleśnik
Nie potrzebują już skierowania, a wszystkie niezbędne procedury załatwią w ciągu jednego dnia w jednym miejscu - w punkcie szczepień. W Koszalinie ruszyła akcja szczepień przeciwko COVID-19 dla cudzoziemców.

- Każda kolejna zaszczepiona osoba to większe poczucie bezpieczeństwa, solidarności społecznej i odpowiedzialności. Jestem ogromnie usatysfakcjonowany, że działalność rozpoczął mobilny punkt szczepień dla cudzoziemców – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. – Gorąco zachęcam przedsiębiorców, by poinformowali swoich pracowników o ułatwieniach, które na nich czekają - dodał.

Punkt szczepień dla cudzoziemców zorganizował Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie. W sobotę, 18 września, działalność rozpoczął w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. W ciągu pierwszej tylko godziny po szczepionkę przyszło 18 osób.

Na czym polegają ułatwienia dla cudzoziemców? – Dotąd niezbędna była wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawiał skierowanie. Kolejnym krokiem była rejestracja w punkcie szczepień. Teraz całą procedurę przejść będzie można w jednym miejscu, a wszystkie formalności wezmą na siebie lekarze Polikliniki – wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

W niedzielę mobilny punkt szczepień odwiedzi Skrzatusz, by mogli się w nim zaszczepić pielgrzymi. Od poniedziałku działać będzie w siedzibie Polikliniki przy u Szpitalnej 2 w Koszalinie. – Szczepienia będą, oczywiście, bezpłatne. Skorzystać z nich mogą cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terenie Polski, którzy tu pracują, uczą się, studiują. Programem obejmujemy też ich rodziny – zapowiedział Zbigniew Bogucki.

Wojewoda podkreślił, że inicjatywą tą wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. – Chcą być pewni, że ich załoga zapewni ciągłość pracy firmy. Nam również zależy na tym, by nie zatrzymywać gospodarki, dlatego apelujemy do wszystkich, by skorzystać z możliwości, z łatwiejszej i szybszej procedury. To ważne, bowiem widzimy, jak zwiększa się liczba zakażeń – zaakcentował Zbigniew Bogucki.

Procedury są proste. – Wystarczy zarejestrować się telefonicznie bądź osobiście w Poliklinice, zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Ciężar wystawienia skierowania bierzemy na siebie Szczepimy chętnych od 12 roku życia – poinformowała Elżbieta Czeszewska, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Koszalinie.

Przypominamy, jak wyglądają procedury dla Polaków. Każdy, kto chce przyjąć szczepionkę, potrzebuje jedynie e-skierowanie. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie – można je pobrać ze Internetowego Konta Pacjenta. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani. Każda osoba, która ma e-skierowanie, może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić – można zadzwonić pod nr 989, zarejestrować się online przez e-Rejestrację, zapisać się w punkcie szczepień lub skorzystać z punktu drive-thru.
- To ważne, by jak najwięcej osób się zaszczepiło. Robimy wszystko, by ułatwić ten proces cudzoziemcom, którzy mieszkają w Polsce – podsumował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Dziś w samym tylko Koszalinie mieszka 11 tys. Ukraińców. Tu pracę i nowy dom znajdują też m.in. Białorusini i coraz więcej Filipińczyków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera