MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odebrałeś taki telefon? Natychmiast się rozłącz – to oszustwo na Straż Graniczną. Kampania oszustw w pełni, więc uważaj

Anita Persona
Anita Persona
Polacy otrzymują telefony od Straży Granicznej z informacja o grzywnie i nielegalnej przesyłce - to oszustwo.
Polacy otrzymują telefony od Straży Granicznej z informacja o grzywnie i nielegalnej przesyłce - to oszustwo. Taylor Grote/Unsplash
Musisz uważać na otrzymywane telefony, nawet gdy rozmówca podaje się za Straż Graniczną. Oszuści ruszyli z kolejną kampanią, w ramach której kradną pieniądze Polaków, więc trzeba wyjątkowo czujnym. Jak wyglądają takie fałszywe rozmowy i co w takim przypadku zrobić? Sprawdź koniecznie i nie daj się oszukać.

Spis treści

Vishing – co to?

Wiele słyszy się o różnego rodzaju oszustwach wykorzystujących nowe technologie. Jedną z najpopularniejszych metod jest phishing, stosowany zarówno przez wiadomości e-mail, jak i SMS. Nie mniejszą skalę zagrożenia stanowi jednak także metoda, przez specjalistów nazywana vishingiem. Co to jednak jest vishing?

Vishing to wyłudzanie pieniędzy lub danych osobowych podczas rozmów telefonicznych, co jest największym uproszczeniem tej metody. Teraz natomiast ruszyła nowa kampania tego typu przestępstw, w których oszuści podają się za Straż Graniczną.

Gdy dzwoni Straż Graniczna, czyli oszustwo powraca

Portal Niebezpiecznik zajmujący się tematem cyberbezpieczeństwa w naszym kraju ostrzega przed nową falą kampanii vishingowej na Straż Graniczną. Nie jest to przy tym pierwsza tego typu kampania, a polska organizacja CERT monitorująca bezpieczeństwo w sieci ostrzegała przed podobną akcją cyberprzestępców, mającą miejsce pomiędzy sierpniem a listopadem 2023 roku.

Teraz natomiast przestępcy powrócili z metodą telefonicznych oszustw na Straż Graniczną, więc ponownie musisz mieć się na baczności. Jak to jednak dokładnie działa? Otóż potencjalne ofiary otrzymują telefon, po odebraniu którego w pierwszej kolejności słyszymy komunikat w języku angielskim. W jego ramach przestępcy podając się właśnie za Straż Graniczną, informują o nielegalnej przesyłce do nas zaadresowanej, która została rzekomo zatrzymana na granicy.

Następnie jesteśmy informowani o konieczności naciśnięcia „1”, aby zostać przekierowanym do funkcjonariusza, który zajmuje się naszą sprawą. Oczywiście zostajemy wtedy połączeni z oszustem, który strasząc konsekwencjami prawnymi, informuje nas o konieczności uiszczenia grzywny i w tym celu prosi o dane naszej karty płatniczej. Jeśli jednak takowe informacje podamy, to nie powinniśmy być zdziwieni, że potem odkryjemy brak środków na naszym koncie, które będą już w posiadaniu przestępców.

Choć obecnie trwa walka z nowa fala przestępstw na Straż Graniczną, to jest ona niezwykle trudna. Oszuści bowiem korzystają z różnych numerów telefonów i nie wszystkie z nich można na bieżąco wyśledzić. Co więc zrobić, gdy otrzymamy podobny telefon?

Telefon od Straży Granicznej i nie tylko – co robić?

Cóż, najłatwiej powiedzieć, aby nie odbierać tego typu telefonów, ale prawda jest taka, że nie zawsze się da. Jeśli już więc do takiego połączenia dojdzie, to jak najszybciej się rozłącz. Oczywiście takie telefony mogą brzmieć wiarygodnie i wzbudzić nasze wątpliwości co do ich prawdziwości. W takim wypadku i tak najlepiej się natychmiast rozłączyć, a potem jeśli chcemy, dla pewności zadzwonić na oficjalną infolinię kontaktową Straży Granicznej wyjaśniając tam sprawę.

Warto przy tym pamiętać, że vishing może dotyczyć różnego rodzaju organizacji, pod które podszywają się oszuści, np. banków, operatorów sieci telefonicznych, policji czy biura informacji kredytowej. Podstawową kwestią w takich przypadkach jest to, że żadna z takich instytucji nigdy nie poprosi nas o dane karty kredytowej, numeru dowodu osobistego i tego typu danych.

Słysząc taką prośbę, możemy być więc niemal pewni, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia i natychmiast musimy przerwać kontakt. To już kolejna fala działań cyberprzestępców w ostatnim czasie, a jak informowaliśmy, jedną z nowszych kampanii są oszustwa na BLIK.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odebrałeś taki telefon? Natychmiast się rozłącz – to oszustwo na Straż Graniczną. Kampania oszustw w pełni, więc uważaj - GRA.PL

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński