Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzi z próbnej matury na gk24.pl. Poćwicz przed egzaminem. Arkusze

Sylwia Zarzycka [email protected]
Do gimnazjów w całej Polsce dotarły kolejne wyniki. Tym razem, choć opierają się na wynikach uczniów, to oceniają przede wszystkim pracę szkół.
Do gimnazjów w całej Polsce dotarły kolejne wyniki. Tym razem, choć opierają się na wynikach uczniów, to oceniają przede wszystkim pracę szkół. archiwum
Do gimnazjów w całej Polsce dotarły kolejne wyniki. Tym razem, choć opierają się na wynikach uczniów, to oceniają przede wszystkim pracę szkół.

Tym razem badana była "edukacyjna wartość dodana" (EWD). Pod tym naukowo brzmiącym terminem kryje się ogólnie mówiąc porównanie wyników sprawdzianu szóstoklasisty danego ucznia z jego wynikami, jakie osiągnął po trzech latach nauki z egzaminu gimnazjalnego. Czyli brane jest pod uwagę to, czy dziecko w gimnazjum rozwinęło swoje umiejętności i predyspozycje czy wprost przeciwnie. Co ważne, w tej metodzie nie liczą się wyniki egzaminu, choć praktycznie nie zdarza się, by szkoły, których uczniowie dobrze radzą sobie z testami zewnętrznymi, podczas tej oceny wypadały słabo i na odwrót. Badania wykorzystywane są m. in. przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

- Jest to jedno z badań, które pozwala ocenić pracę wszystkich na rzecz młodego człowieka - mówi Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, której podlega m. in. zachodniopomorskie. EWD bada dwa obszary osiągnięć uczniów: humanistyczny i matematycznoprzyrodniczy, zmierzone i określone specjalnie wyliczanymi wskaźnikami. Jednak, by dane były czytelne dla przeciętnego odbiorcy, szkoły na podstawie wyników zostały podzielone na cztery grupy: szkoły sukcesu, wspierające, niewykorzystanych możliwości oraz wymagające pomocy. Te, które obejmują kilka grup części, uznane są jako szkoły przeciętne W Koszalinie najlepiej podczas badania wypadły: gimnazjum katolickie, gimnazjum sportowe, gimnazjum nr 11, gimnazjum nr 9 i gimnazjum Nasza Szkoła. W obu obszarach te szkoły znajdują się wśród szkół sukcesu. - Nasi uczniowie się rozwijają i to cieszy - mówi Dorota Jędrak, dyrektor gimnazjum sportowego (ZS1) Do grupy sukcesu w części humanistycznej zalicza się też gimnazjum w koszalińskiej szkole muzycznej. W części matematyczno-przyrodniczej szkoła została oceniona po części jako szkoła sukcesu, jednak w kilku przypadkach także jako szkoła niewykorzystanych możliwości.

Taką samą sytuację mamy w przypadku gimnazjum nr 6. Jako przeciętne zostały ocenione gimnazja nr 5 i 3, jako szkoły wymagające pomocy gimnazja nr 2, 4 oraz 7. Bardzo źle wypadły gimnazja w powiecie koszalińskim. Prawie wszystkie w obu obszarach nie radzą sobie z nauczaniem. Za przeciętne zostało uznane jedynie gimnazjum w Mielnie.

Ale analizując wyniki EWD w całym naszym regionie okazuje się jednak, że także gminne gimnazja mogą osiągać bardzo dobre wyniki. Tak jest w powiecie świdwińskim, w którym najlepszą ocenę uzyskało gimnazjum w Lekowie, nieźle jest w Brzeżnie i Sławoborzu. Za to szkoły w znacznie większym Świdwinie czy Połczynie Zdroju znalazły się wśród szkół wymagających pomocy. W Szczecinku nie ma publicznego gimnazjum, które według badania nie wymaga pomocy.

- Kto tym szkołom ma pomóc? Obraz szkoły buduje dyrektor. Ma do pomocy kuratorium z wizytatorami, ośrodki doskonalenia zawodowego, ale to on organizuje pracę szkoły i nadzoruje pracę swoich pracowników. Od niego zależy jak szkoła pracuje, jak uczy swoich uczniów - dopowiada Zofia Hryhorowicz. - A wszystkie badania pokazują, że przeciętny uczeń przychodzi do szkoły po to, by się uczyć, a nie po to by potem nadrabiać braki na korepetycjach. Co więcej, wpływ środowiska na wyniki jakie osiąga nie jest wielki. Najważniejsza w procesie nauczania jest szkoła.

Odpowiedzi z próbnej matury już we wtorek 26 listopada na gk24.pl

Od 26 listopada na naszej stronie internetowej www.gk24.pl będziemy zamieszczać odpowiedzi na pytania próbnej matury, która rozpocznie się właśnie tego dnia. Ponadto na naszej stronie w zakładce Belfer Roku zmieszczamy listy kandydatów do miana najpopularniejszego, najsympatyczniejszego i najbardziej kompetentnego pedagoga. Na swoich ulubionych nauczycieli można głosować SMSem, albo tradycyjnie, za pomocą kuponu.

Próbna MATURA 2013. Polski ODPOWIEDZI na gk24.pl [wideo]

Próbna MATURA 2013 z matematyki. Odpowiedzi [film]

Próbna MATURA 2013: Język angielski - odpowiedzi

Wyniki w regionie

Gimnazja w powiecie kołobrzeskim

Gimnazja nr 1 i 3 w Kołobrzegu w obu obszarach uznano po części jako szkoły sukcesu i niewykorzystanych możliwości G2 w Kołobrzegu, gimnazjum w Gościnie - szkoły wymagająca pomocy G4 i STO w Kołobrzegu, gimnazja w Drzonowie i Ustroniu Morskim - szkoły przeciętne Gimnazjum we Wrzosowie i w Rymaniu - w części humanistycznej wymagające pomocy, w części matematycznej po części wspierające i wymagające pomocy Gimnazjum w Dygowie - szkoła wspierająca, ale też w niektórych wypadkach wymagająca pomocy Gimnazjum w Dźwirzynie - w części humanistycznej przeciętne, w części matematycznej w większej części szkoła sukcesu

Gimnazja w powiecie szczecineckim

G1 w Szczecinku i gimnazjum w Bornym Sulinowie - wymaga pomocy w części humanistycznej , tak samo w części matematycznej, choć tu jest także dla niektórych uczniów także szkołą niewykorzystanych możliwości G2 i G3 w Szczecinku, gimnazjum w Turowe, Wierzchowie i Barwicach - szkoły wymagające pomocy Gimnazjum w Silnowie, Łubowie - przeciętne Gimnazjum w Grzmiącej - w części humanistycznej wspierające,w części matematycznej wspierające ale też wymagające pomocy Gimnazjum w Białym Borze - w obu obszarach wspierające/wymagające pomocy Gimnazjum przy Prywatnym LO w Szczecinku - szkoła sukcesu Gimnazjum STO w Szczecinku - w części humanistycznej szkoła sukcesu, ale także niewykorzystanych możliwości, w części matematycznej szkoła sukcesu

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!