Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizujesz kolonię? Dzwoń, wojsko ci pomoże

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Ważna wiadomość dla organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Można zadzwonić na infolinię i poprosić o pomoc żołnierzy WOT. Zajmą się opieką medyczną, odkażaniem pomieszczeń i przygotowaniem kadry. Przypomnijmy, GIS zezwolił na organizację kolonii, ale muszą być spełnione zalecenia sanitarne.

Numer infolinii WOT „800-100-102” zmienił swoją funkcjonalność. Przez ponad siedemdziesiąt dni dyżurowali pod nim wojskowi psychologowie, którzy udzielali wparcia w czasie pandemii. Od 9 czerwca numer stał się infolinią wsparcia dla organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

O zaangażowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej we wsparcie organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży poinformował 1 czerwca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Pomoc WOT ma polegać na szkoleniach dla pracowników oraz personelu podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Żołnierze WOT w razie potrzeby będą też udzielać pomocy medycznej i wypełniać zadania sanitarno-higieniczne oraz przeciwepidemiczne na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków. W razie konieczności żołnierze zapewnią niezbędne wsparcie logistyczne, psychologiczne, a także odkażanie pomieszczeń oraz sprzętu - mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Organizujesz kolonię? Dzwoń, wojsko ci pomoże

W celu zapewnienia efektywnego wsparcia organizatorów wypoczynku w dowództwie WOT uruchomiono dla nich infolinię.
Pod numerem 800 100 102 przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20, dyżurują żołnierze OT - przeszkoleni i doświadczeni w organizowaniu wypoczynku zbiorowego, którzy udzielą szczegółowych informacji na temat zasad, uwarunkowań prawnych i możliwości wsparcia przez Wojsko Polskie.

- Każdy organizator wypoczynku, który zadzwoni na infolinię i uzna, że pomoc WOT jest mu potrzebna po zarejestrowaniu w bazie danych będzie mógł w prosty sposób składać wnioski za pomocą dedykowanej aplikacji webowej. Elektroniczny wniosek zostanie skierowany do właściwego urzędu wojewódzkiego, a po akceptacji przez wojewodę zadanie wsparcia zostanie przesłane do lokalnej brygady obrony terytorialnej - mówi płk Pietrzak.

Osoby, które do tej pory korzystały z numeru 800 100 102 w zakresie porad psychologicznych związanych z problemami przeżywania epidemii, powinny kontaktować się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590.

Wytyczne GIS i MEN

- Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

- W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.

- Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

- Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

- Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.

- Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

- Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

- Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Organizujesz kolonię? Dzwoń, wojsko ci pomoże - Głos Pomorza