MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen coraz bliżej budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Budżet projektu to prawie 5 mld euro

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Orlen przewiduje, że morska farma wiatrowa na Bałtyku zostanie oddana do użytku w 2026 roku.
Orlen przewiduje, że morska farma wiatrowa na Bałtyku zostanie oddana do użytku w 2026 roku. wirestock / Freepik
Rada Nadzorcza ORLEN podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego - informuje spółka. Faza budowy ruszy już w najbliższych miesiącach, gdy uda się skompletować wszystkie pozwolenia, a także zakończyć proces pozyskiwania finansowania. Całkowity budżet tego projektu sięga prawie 5 mld euro.

Budowa morskiej farmy wiatrowej rozpocznie się w najbliższych miesiącach i potrwa do 2026 roku. Obecnie jest to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w kraju.

– Efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 roku Grupa ORLEN dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy. Kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa. Jako regionalni pionierzy w tym obszarze, musieliśmy wykonać olbrzymią pracę przygotowawczą i administracyjną oraz zbudować nowe kompetencje, które będziemy mogli wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzisiejsza decyzja to kamień milowy, który znacząco przybliża nas do osiągnięcia strategicznych celów koncernu – przekazał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

Realizacją projektu zajmie się Baltic Power na podstawie umowy wspólnego przedsięwzięcia zawartej pomiędzy tą spółką i NP Baltic Wind a Orlenem. Całkowity budżet tej inwestycji wynosi 4,73 mld euro, z czego 4,05 mld stanowią wydatki inwestycyjne i ubezpieczenie, natomiast pozostała część przeznaczona jest na rezerwę dodatkową i koszty finansowania.

Inwestycja Orlenu na Bałtyku

Baltic Power posiada już pozwolenia wymagane na budowę części lądowej całej inwestycji, a także przyłącza energetycznego, które będzie wykorzystywane do wyprowadzania wytworzonej energii na ląd. Spółka zawarła już także umowy na kluczowe komponenty farmy, czyli m.in. lądowe stacje elektroenergetyczne, turbiny morskie, kable, a także fundamenty. Ostatnim warunkiem jest uzyskanie pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych w części morskiej.

Udziałowcy zakładają, że finansowanie inwestycji zostanie zrealizowane w formule Projekt Finance, czyli modelu, w którym spłata wszystkich zobowiązań będzie opierała się na przyszłych nadwyżkach finansowych, które wygeneruje projekt. Jak podkreśla Orlen, „formuła finansowania Project Finance jest szczególnie korzystna dla inwestycji, które wymagają znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych”.

Budowa MFW Baltic Power to jeden z najważniejszych projektów Grupy Orlen do realizacji celu osiągnięcia 9 GW mocy z OZE do 2030 roku. Farma zlokalizowana będzie na wysokości Choczewa i Łeby, około 23 km od linii brzegowej. Według prognoz pozwoli ona zasilić około 1,5 mln gospodarstw domowych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen coraz bliżej budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Budżet projektu to prawie 5 mld euro - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński