MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strategiczna inwestycja energetyczna przebiegnie przez region koszaliński

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Projektowana linia będzie też poprawiać warunki wyprowadzenia mocy z istniejących i projektowanych odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim.
Projektowana linia będzie też poprawiać warunki wyprowadzenia mocy z istniejących i projektowanych odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. archiwum polskapress
Wojewoda zachodniopomorski wydał właśnie decyzję o ustaleniu lokalizacji dla strategicznej inwestycji, polegającej na budowie linii 400 kV Dunowo - Żydowo Kierzkowo - Piła Krzewina.

Co to wszystko oznacza? Wbrew pozorom to naprawdę ważna i kluczowa inwestycja dla mieszkańców regionu, która zdecydowanie ograniczy ryzyko awarii energetycznych od Kołobrzegu, przez Koszalina po Szczecinek i dalej aż do Piły, a także pozwoli na włączenie do systemu planowanych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

- To ważna informacja szczególnie dla mieszkańców koszalińskiej części województwa zachodniopomorskiego. Nowa sieć zastąpi ponad 50-letnią linię 220 kV i pozwoli zmniejszyć ryzyko awarii. Przypomnę, że po ostatnich wichurach i burzach energii elektrycznej pozbawionych było prawie 20 tysięcy odbiorców ze wschodniej części naszego województwa. Nowe sieci przesyłowe pozwolą skutecznie ograniczyć przerwy w dostawach prądu - słyszymy w biurze prasowym wojewody.

Linia elektroenergetyczna 400 kV Dunowo – Żydowo Kierzkowo – Piła Krzewina, o projektowanej długości 171 kilometrów, wybudowana zostanie na obszarze aż dwunastu gmin w dwóch województwach: w północnej części województwa wielkopolskiego i we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Połączy trzy stacje elektroenergetyczne – rozbudowywane stacje Dunowo i Piła Krzewina oraz nowo zbudowaną stację Żydowo Kierzkowo.

Za kompleksową realizację inwestycji odpowiada spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Budowa ma zostać zrealizowana do marca 2026 roku.

Projektowana linia będzie też poprawiać warunki wyprowadzenia mocy z istniejących i projektowanych odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera