Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna farma wiatrowa w gminie Karlino. Będzie miała ogromną moc

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wiatraki to także spore pieniądze dla gmin z podatku od nieruchomości.
Wiatraki to także spore pieniądze dla gmin z podatku od nieruchomości. 123RF
Farma wiatrowa Mierzyn w gminie Karlino, która właśnie uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd dla nawet 70 tysięcy domów. Cała gmina Karlino to niecałe 10 tysięcy... osób.

- To nie jedyna taka farma w naszej gminie - zaznacza Piotr Woś, burmistrz Karlina.

- Choć ta rzeczywiście ma sporą moc. Ale przypomnę, że byliśmy jedną z pierwszych gmin w Polsce, w których zaczęły powstawać wiatraki. Do 2009 roku stanęło ich u nas aż 51. Wszystkie należą teraz do Energi. W listopadzie 2022 roku uruchomionych zostało kolejnych siedem turbin w Syrkowicach, które należą do Enertrag Dunowo, a teraz tych 15 potężnych turbin, które należą do Tauronu - podaje dane samorządowiec.

Farma wiatrowa Mierzyn ma dokładnie 58,5 MW mocy i uzyskała właśnie tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, co umożliwia już produkcję energii elektrycznej i wprowadzanie jej do sieci. Na farmie znajduje się 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 3,9 MW. Wieże mają ponad 130 metrów wysokości, a całkowita wysokość wiatraka to niemal 200 metrów. Produkowana na farmie energia elektryczna pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd ponad 68 tysięcy gospodarstw domowych.

- Farma Mierzyn to największy projekt realizowany w Grupie Tauron - zdradza Michał Orłowski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

- Do końca 2024 roku planujemy oddać do użytku jeszcze dwie inne farmy wiatrowe, o łącznej mocy też ponad 60 MW.

Wiatraki to także spore pieniądze dla gmin z podatku od nieruchomości.

- Były jeszcze większe, ale zmiany w ustawach sporo tych pieniędzy nam jednak zabrały - żałuje burmistrz Woś.

Liczy, że łącznie ze wszystkich turbin wiatrowych, stojących w jego gminie, budżet Karlina dostanie 7,5 miliona złotych. W poprzednich latach, przed zmianą ustawy, to byłoby nawet 20 milionów złotych. Roczny budżet gminy to niecałe 100 milionów złotych.

Ciekawostką jest fakt, że Tauron buduje jeszcze trzy duże elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW, Bałków o mocy 54 MW i w naszym regionie Postomino, o mocy aż 90 MW. Elektrownia Postomino ma być oddana do użytku w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera