Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Tadeusza Groszyka

Rajmund Wełnic
Tadeusz Groszyk
Tadeusz Groszyk Encyklopedia Solidarności
Zmarł Tadeusz Groszyk, jedna z najbardziej znanych postaci szczecineckiej Solidarności i szef Komitetu Obywatelskiego z czasów przełomu. W czwartek został pochowany na cmentarzu w Szczecinie.

Tadeusz Groszyk zmarł w wieku 66 lat. I choć w Szczecinku nie mieszkał od ponad ćwierć wieku, to z tym miastem pozostanie związany na zawsze i tu ma oddanych przyjaciół. Całe życie zawodowe związany z koleją. – Poznaliśmy się w kwietniu 1989 roku, gdy zupełnie niezależnie, ja z Antonim Troinskim, i Tadeusz, pojechaliśmy na założycielskie spotkanie Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego w Koszalinie skupiającego opozycję – wspomina Jacek Piotrowski, jeden z działaczy ówczesnej opozycji w Szczecinku.

– Został szefem KO na Szczecinek, ja jego zastępcą, i poprowadził opozycję do zwycięskich wyborów parlamentarnych w 1989 i samorządowych rok później. Oprócz tego, że był naszym liderem, był też naszym kolegą i przyjacielem. Wiedzieliśmy, że od dawna chorował, spodziewaliśmy się najgorszego, ale to zawsze smutna wiadomość.
W tamtych gorących dniach Tadeusz Groszyk był wymieniany jako jeden z kandydatów opozycji na pierwszego burmistrza Szczecinka. Ostatecznie po zwycięskich wyborach urząd objął Marian Goliński, a Tadeusz Groszyk został szefem Pomorskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie. DOKP kierował do roku 1996, pracę zakończył 8 lat temu jako zastępca dyrektora ds. inwestycji PKP SA w Szczecinie.

Równie bogata jest jego biografia opozycyjna, był rozpracowywany przez bezpiekę pod koniec istnienia PRL w ramach akcji „Groszek”. Jak podaje encyklopedia Solidarności do Szczecinka trafił w roku 1979, jako zawiadowca Odcinka Zabezpieczenia Ruchu Pociągów. Do Solidarności zapisał się zaraz po jej powstaniu we wrześniu 1980 roku. Do roku 1990 był społecznym obrońcą kolejarzy zwalnianych dyscyplinarnie, w latach 1980-1981 założyciel, autor tekstów, redaktor i drukarz niezależnego „Biuletynu Informacyjnego KZ NSZZ Solidarność Węzła PKP Szczecin”, od października 1980 roku przewodniczący związku Węzła PKP w Szczecinku, członek Okręgowej Komisji Porozumiewawczej Kolejarzy „S” w Szczecinie.

W stanie wojennym był autorem ulotek protestacyjnych, organizatorem akcji ulotkowych. 15 XII 1981 – 1982 referendarz w Dyrekcji Rejonowej PKP w Słupsku. 1982-1984 autor i drukarz ulotek, do 1988 działacz w sekcji kulturalnej Klubu Inteligencji Katolickiej przy kościele oo. Redemptorystów, organizator spotkań z wybitnymi artystami. 1982-1989 kolporter wydawnictw podziemnych, m.in. „Tygodnika Mazowsze”, „BiS”, „Solidarności Podziemnej PBK/PRK”, książek NOWej, w służbach kolejowych na terenie Szczecinka i okolic, członek Rady Pomocy Społecznej przy kościele oo. Redemptorystów w Szczecinku.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!