Otwórz się na pomoc z Gminą Świeszyno

Artykuł sponsorowany Gmina Świeszyno
Otwórz się na pomoc.

Potrzebujesz pomocy? Oto co możesz zrobić:

· Porozmawiaj z kimś bliskim, nie bój się swoich uczuć – nie jesteś sam/sama!

· Spotkaj się z pedagogiem szkolonym

· Porozmawiaj z pracownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeszynie tel. 94 3 183 523

· Skontaktuj się z psychologiem świadczącym usługi psychologiczne na rzecz mieszkańców Gminy Świeszyno tel. 501 639 240

· Skontaktuj się z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeszynie tel. 690 990 836

Leczenie jest bezpłatne – jeśli masz problem skorzystaj!

Mając na uwadze szkody, jakie wynikają z uzależnienia dla osoby pijącej oraz dla jej całego otoczenia, a także biorąc pod uwagę to, jak trudno zmotywować taką osobę do leczenia, ustawodawca zdecydował, że osoby uzależnione mogą być w Polsce objęte pomocą w zakresie leczenia tej patologii nieodpłatnie. Oznacza to, że placówki leczenia uzależnienia nie mają prawa odmówić opieki, osobom uzależnionym z powodu braku ubezpieczenia.

Cele leczenia

Nadrzędnym celem programów terapeutycznych skierowanych do osób uzależnionych jest nauczenie pacjenta życia w abstynencji. Ponieważ uzależnienie jest uznawane za chorobę przewlekłą należy uznać trwałą abstynencję za najważniejszy cel. Problem stanowi jednak brak akceptacji tego celu przez część osób uzależnionych, trudności w jego osiągnięciu i niska motywację. Celem leczenia jest wówczas poprawa funkcjonowania pacjenta i redukcja szkód wynikających ze spożywania alkoholu.

Jak zobowiązać do leczenia?

Leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne, poza jednym wyjątkiem, który ustanowiło polskie prawo. Jest to sytuacja, w której sąd rodzinny może orzec wobec osoby uzależnionej, która swoim piciem narusza ład i porządek społeczny, obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu w placówce wskazanej przez sąd.

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:

· rozpad pożycia rodzinnego,

· demoralizacje nieletnich,

· uchylają się od pracy,

· systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

W celu zawiadomienia GKRPA o konieczności podjęcia działań wobec osoby nadużywającej alkohol należy wypełnić stosowny druk wniosku skierowany do GKRPA.

Wniosek należy złożyć osobiście lub listownie w siedzibie Urzędu Gminy Świeszyno, Świeszyno 71, 76-024 Świeszyno bądź w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeszynie z siedzibą w Niedalinie.

Następnie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje wniosek i zaprasza osobę zgłoszoną na tzw. rozmowę motywująco-interweniującą.

Jeżeli osoba zaproszona przychodzi na spotkanie i oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia, bądź dwukrotnie nie stawia się na wezwanie, GKRPA kieruje taką osobę na badanie przez biegłych sądowych.

Jeżeli biegli potwierdzają u osoby zgłoszonej uzależnienie od alkoholu, to wtedy kolejny raz jest motywowana do podjęcia leczenia odwykowego i w przypadku wyrażenia woli leczenia zastosowanie ma wariant dobrowolnego podjęcia leczenia przez osobę zgłoszoną.

Jeśli, mimo opinii biegłych potwierdzającej uzależnienie osoba odmawia leczenia, zastosowanie ma procedura kierowania wniosku do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Postanowienie wydane przez sąd w przedmiocie zobowiązania do leczenia odwykowego nakłada na osobę zobowiązaną prawny obowiązek poddania się leczeniu w wyznaczonym trybie oraz placówce, a ponadto zastępuje zgodę na udzielenie tej osobie świadczenia zdrowotnego. Postanowienie wydane przez sąd jest ważne dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!