Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owsianka dobra rzecz

Joanna Boroń
Pożywne i ekspresowe śniadanie
Pożywne i ekspresowe śniadanie
Nie macie pomysłu na śniadanie? Koniecznie przygotujcie porcję owsianki - to najprostsze i najzdrowsze śniadanie. Na dodatek przygotować je możecie w 3 minuty.

Na opakowaniu płatków owsiany wyczytać można, że śniadaniowa porcja na jedna osobę to 50 gram suchych płatków. Dla mnie to za dużo - daję trzy czubate łyżki, czyli jakieś 30 - 40 gram.

Są różne wersje przygotowywania owsianki. Wypróbowałam wszystkie i zdecydowanie najbardziej pasuje mi najprostsza. Wieczorem zalewam płatki wrzątkiem. Wody wlewam tylko tyle by przykryła płatki. Rano dodaję odrobinę mleka skondensowanego (daje mleczny smak, a nie rozwadnia płatków) i owoce. Przygotowanie takiego śniadania to 3 minuty.

Porozmawiajmy o płatkach... Na początku mojej owsiankowej przygody używałam owianych błyskawicznych - to był błąd! Owsianka była papką nie do przełknięcia. Tradycyjne płatki były dużo lepszym rozwiązaniem.

Przełomem była moja towarzyska rozmowa z dietetyczka Izabela Soją. Gdy zeszło na owsiankę poradziła mi bym poeksperymentowała z płatkami, a nie codziennie jadła te same. Każdy rodzaj płatków dostarcza trochę innych składników odżywczych, i trochę inaczej smakuje. Posłuchałam dobrej rady. Kupiłam pszenne, jęczmienne. I to w wersji razowej, czyli jak najmniej przetworzonej. Dzięki nim moja owsianka nie jest papką, bo razowe płatki zachowują formę.
Wielkim plusem owsianki jest to, że tak prosto można zmieniać jej smak. W niektórych przepisach wyczytałam by owsiankę lekko posolić i posłodzić na przykład miodem, czy brązowym cukrem. Ja do nadania jej smaku używam cynamonu, albo przyprawy piernikowej, Słodzę zaś drobno posiekanymi suszonymi owocami. Rano dodaje owoce, orzechy. To na co akurat mam ochotę, albo czym dysponuję.
Owsianka budzi kreatywność. Skłania do sięgania po nietypowe, często droższe składniki - bo przecież nie trzeba ich wcale wiele. Świeża figa, owoc opuncji, albo odrobina syropu klonowego i orzechów - to tylko kilka z pomysłów.
Dość o smaku. Czas przejść do efektów eksperymentu. Przede wszystkim owsianka sprawiła, że każdy dzień zaczynam od zdrowego śniadania. Mniejszą mam też ochotę na słodycze. Więcej za to mam energii.

Samo zdrowie
100 g surowych płatków nie ma w swoim skłądzie soli, sodu tylko 4 mg, za to aż 350 mg potasu, 54 mg wapnia, 129 mg magnezu, 3,9 mg żelaza, 5mg manganu.
Gotowane płatki nie zawierają praktycznie witamin a surowe mają np. 0,462 mg witaminy B1 i 0,151 mg witaminy B2, 0,87 mg witaminy PP i aż 2 mg witaminy E.
Wielką zaletą płatków, nie tylko owsianych, jest błonnik. W 100g surowych płatków występuje w ilości 1,9 g.
Płatki zawierają również spore ilości cennego cynku o który wcale nie tak łatwo w produktach (maja go 2 razy więcej niż jabłka czy gruszki).
Owsianka w formie ciastka
Owsiaki to tak naprawdę owsianka w formie ciastek. Nie wierzycie? W owsiakach są płatki, suszone owoce i orzechy, miód oraz owoce pod postacią dojrzałego banana. Może być też trochę masła. Ale nie musi. Nie ma w owisakach mąki, cukru, jajek. Jest dużo smaku. Do tego błonnik, mikroelementy, witaminy.
Na 6 sporych ciastek (dwa to idealna porcja śniadaniowa) potrzebujemy:
3/4 szklanki płatków owsianych lub jęczmiennych (najlepiej razowych)
3/4 szklanki siekanych bakalii i orzechów - rodzynki się palą, lepsze będą żurawiny, świetnie sprawdzają się płatki migdałowe, sezam
duży dojrzały banan
szczypta soli
łyżka miodu
ewentualnie 2 łyżki stopionego masła
Banana z miodem rozgniatamy na papkę. Łączymy wszystkie składniki. Formujemy ciastka. Pieczemy aż się zezłocą, czyli około 20 - 25 minut. Gdy ostygną są chrupiące - zaskakująco słodkie (dzięki połączeniu banana i miodu). W towarzystwie mleka lub kubka mlecznej kawy stanowią świetne śniadanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!