Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zmiany możliwe też u nas

Katarzyna Chybowska
arch
Nasza niedawna informacja o tym, że możliwe jest odebranie prywatnym firmom możliwości świadczenia usług w zakresie obsługi pogotowia ratunkowego, wywołała sporo komentarzy. W powiecie sławieńskim od lat to prywatna firma obsługuje karetki.

- To jest bardzo ważna informacja. Podobno ratownictwo medyczne ma być z powrotem państwowe. To byłaby rewolucja w powiecie sławieńskim - zadzwonił do nas jeden z Czytelników i przypomniał, że już od wielu lat usługi w tym zakresie w powiecie sławieńskim świadczy prywatna firma Falck Medycyna, a wygranie przez nią konkursu na obsługę pogotowia było swego czasu bardzo gorącym tematem. Przecież przez wiele lat zajmował się tym sławieński szpital, który konkurs przegrał.

- Co z tego, że później były odwołania i nawet korzystne orzeczenia sądowe dla szpitala, jak po dziś dzień nic się nie zmieniło. Kontraktu nikt już nie cofnął - dodaje jeden z pracowników sławieńskiego szpitala, który czeka na szczegółowe informacje o planowanych zmianach w prawie.
A te wyglądają tak: Sejmowa Komisja Zdrowia przegłosowała na razie tzw. małą nowelizację w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Teraz projekt trafi pod głosowanie w Sejmie. Projekt przewiduje, że umowy z zespołami ratownictwa medycznego - chodzi o karetki z obsadą - będą podpisywane tylko z podmiotami publicznymi, tj. samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, jednostkami budżetowymi itp. Umowy, które dotąd NFZ podpisywał z prywatnymi firmami, przestałyby obowiązywać 31 grudnia 2018 r. A obecnie 9 proc. karetek w systemie ratownictwa medycznego to karetki firm prywatnych.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz uważa, że takie zmiany wzmocnią wpływ państwa na bezpieczeństwo Polaków. Mówi się, że dzięki nowelizacji usprawniona zostanie organizacja systemu ratownictwa medycznego w kraju. W Polsce na tę chwilę działają 1543 karetki wraz z zespołami, z czego 135 z nich to tzw. prywaciarze. W zachodniopomorskim prywatnych karetek jest zaledwie kilka.

- Na terenie naszego województwa od 1 stycznia 2018 r. działają dwa podmioty prywatne dysponujące łącznie pięcioma zespołami ratownictwa medycznego. Falck Medycyna obsługuje rejon sławieński - ma jeden specjalistyczny i trzy podstawowe zespoły ratownictwa medycznego. ZOZ Asklepios Raczyński i Wspólnicy w rejonie bobolickim ma jeden podstawowy zespół - wyjaśnia Piotr Pieleszek z biura wojewody zachodniopomorskiego. - Ale niezależnie od zmian w prawie, zabezpieczenie związane z ratownictwem medycznym będzie zapewnione.
Falck Medycyna wydał w tej sprawie oświadczenie, gdzie m.in. czytamy: „Apelujemy do Parlamentarzystów - zatrzymajcie ten projekt! Pozwólcie nam nadal wykonywać naszą pracę z korzyścią dla polskich pacjentów, (...) system ochrony zdrowia ma szereg palących problemów, których rozwiązanie wymaga sił i środków”.

W opinii przedstawicieli prywatnych firm nie jest ważne, czy karetki są prywatne czy publiczne, ważne czy działają i spełniają oczekiwania. Rząd koszty wprowadzenia zmian ocenia na około 357 mln zł, a prywatne firmy obsługujące karetki podkreślają, że jeśli one zostaną wyeliminowane z systemu, to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie musiała oddelegować w teren więcej swoich karetek albo kupić nową. - A przecież już dziś na terenie powiatu sławieńskiego mówi się o braku wystarczającej liczby ambulansów - zauważają niektórzy z naszych czytelników.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo