Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październik: miesiąc walki z rakiem

Joanna Boroń
archiwum
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. W Polsce, niestety, ciągle często kończy się śmiercią.

Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat - dlatego panie, będące w tej grupie wiekowej, powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli panie w wieku 50 - 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Niestety, nowotwory zdarzają się też paniom w innym wieku.

Można też skorzystać z akcji profilaktycznych. Lux Med Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammogra-ficzne, które odbędą się 7 października w Mielnie na deptaku przy fontannie, ul. Kościuszki, nie tylko panie między 50. a 69. rokiem życia. Z badań skorzystać też mogą panie w wieku 40 - 49 oraz 70 - 75 lat. Te badania wykonywane są w ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl Na badania w ramach obu programów potrzebna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2444 (czynna 7 dni w tygodniu).

Wystarczy chwila

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy na przykład RTG zęba.

Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tak zwanych zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

- Mimo że mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi doktor Małgorzata Cymerman z LUX

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!