Łukasz Konstanty
Dwa medale wywalczyli polscy lekkoatleci drugiego dnia mistrzostw Europy do lat 20, które odbywają się w Jerozolimie. We wtorek na podium stanęli Marek Zakrzewski, który zdobył złoty medal w biegu na 100 metrów, a także Zuzanna Maślana, która w pchnięciu kulą zajęła drugą lokatę.

Złoty medal i rekord Polski Marka Zakrzewskiego

Marek Zakrzewski był jednym z faworytów finałowego biegu na 100 metrów. W eliminacjach Polak co prawda uzyskał dopiero czwarty czas, ustanowił jednak nowy rekord Polski w kategorii do lat 20 (10,29 s), a do najlepszego Duńczyka Valentina Jensena stracił jedynie 0,04 sekundy. W półfinale był już najszybszy (10,25 s), ze względu na silny sprzyjający wiatr uzyskany czas nie mógł jednak zostać uznany jako rekord.

Co się odwlecze to nie uciecze. W wieczornym finale niespełna osiemnastoletni Polak wygrał z czasem 10,25 s, po raz kolejny poprawiając rekord Polski w kategorii wiekowej do lat 20 i zdobywając przy okazji złoty medal. Za jego plecami finiszowali Szwed Isak Hughes (10,31) i Brytyjczyk Sean Anyaogu (10,34).

W półfinale zmagań odpadli dwaj pozostali Polacy - Michał Gorzkowicz (ustanowił nowy rekord życiowy - 10,55) oraz Dawid Grząka.

Zuzanna Maślana z srebrnym medalem

Srebrny medal w pchnięciu kulą wywalczyła z kolei Zuzanna Maślana. Polka uzyskała wynik 16,90 (o 35 cm gorszy od rekordu życiowego) i przegrała jedynie z Niemką Niną Chiomą Ndubuisi, która triumf zapewniła sobie pchnięciem na odległość 17,97. Brązowy krążek trafił natomiast w ręce kolejnej Niemki - Chantal Rimke.

Blisko podium był także dyskobol Wojciech Lewkowicz, który rzutem na odległość 58,98 m w pierwszej kolejce ustanowił rekord życiowy i długo zajmował trzecią lokatę. W piątej serii znakomitą próbę zanotował jednak Holender Yannick Rolvink i to on ostatecznie zdobył brązowy krążek. Wygrał Ukrainiec Mychajło Brudin, a drugą lokatę zajął Czech Jan Svożil. Karol Wagner, drugi z Polaków, który wystartował w finale, zmagania zakończył na trzynastej pozycji.

Czwartą lokatę w finale rzutu młotem zajęła z kolei Maria Duszkiewicz, która próbą na odległość 61,93 m ustanowiła nowy rekord życiowy. Do medalu zabrakło jej nieco ponad pół metra. Wygrała Cypryjka Valentina Savva, przed Niemką Jadą Julien i Węgierką Jazmin Csatari.

W finale biegu na 110 metrów przez płotki piąte miejsce zajął Patryk Kamionek, na siódmej pozycji uplasował się natomiast Oskar Bydoń. W trójskoku dziewiątą lokatę zajęła obchodząca we wtorek siedemnaste urodziny Olga Szlachta. Z kolei Paulina Kubis, która szansę na wysoką lokatę w siedmioboju straciła podczas rywalizacji w skoku w dal (nie zanotowała żadnej udanej próby), ostatecznie została sklasyfikowana na szesnastej pozycji.