Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaczą i tankują

(r)
Wczoraj informowaliśmy o drogich paliwach w stacjach w Koszalinie i nieudolności władz miasta, które nie potrafią uzdrowić tej chorej sytuacji. Okazuje się, że nie lepiej jest w innych miastach w regionie, np. w Szczecinku.

Od lat ceny w szczecineckich stacjach paliw należą do najwyższych w kraju.
- 31 sierpnia tankowałem benzynę na stacji Statoil po 4,51 zł za litr - mówi Wiesław Szeląg ze Szczecinka. - Następnego dnia byłem w Szczecinie i kupiłem tę samą benzynę po... 3,99 zł. Na dowód tego nasz Czytelnik przysłał nam rachunek ze stacji przy supermarkecie Carrefour. Wiadomo, że mogą one zaoferować niskie ceny, bo zadawalają się minimalną marżą, ale i tak różnica jest szokująca. Łatwo policzyć, że przy jednym tankowaniu do pełna średniego zbiornika można zaoszczędzić 20 złotych. To bardzo dużo.
- Myślę, że już najwyższa pora podjąć walkę z układem paliwowym panującym w Szczecinku - denerwuje się W. Szeląg.
Tańsze paliwo było prawie rok temu jednym z haseł wyborczych burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, który doprowadził nawet do uruchomienia sprzedaży tańszego oleju napędowego w stacji Komunikacji Miejskiej. Rewolucji to jednak na lokalnym rynku nie wywołało.
- Stacja przy KM sprzedaje dziś ilościowo trzy razy więcej oleju napędowego niż na początku działalności i z każdym miesiącem sprzedaje coraz więcej - mówi Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza. - Ceny są tam średnio o 10-15 groszy na litrze niższe niż u konkurencji, co w jakiś dobry sposób wpływa na rynek nie tylko w Szczecinku. KM ma małą marżę, a mimo to zarabia na sprzedaży paliwa. Łatwo się więc domyśleć, jakie zyski czerpią ze Szczecinka koncerny paliwowe, które same produkują paliwo lub kupują je na korzystniejszych warunkach niż KM.
Co jednak mają powiedzieć właściciele aut benzynowych? Dla nich choć ciut tańsza ropa to żadna rewelacja. - Uruchomienie sprzedaży etyliny jest obłożone znacznie ostrzejszymi wymogami dotyczącymi ochrony przyrody, w praktyce oznaczałoby wybudowanie nowej stacji - mówi K. Czaczyk.
- Sprawa jest istotna dla tysięcy zmotoryzowanych mieszkańców Szczecinka i najwyższa pora, aby władze miasta zrobiły w końcu coś konkretnego - mówi W. Szeląg. - Szczecin leży niby blisko granicy i na ceny ma wpływać niekorzystnie sąsiedztwo Niemiec, ale widać nie wpływa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!