Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża w Mielnie będzie bardzo szeroka. Koszt: 10 milionów złotych [ZDJĘCIA]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Elementami projektu są nowa opaska brzegowa i nowy system ostróg brzegowych w Mielnie, które są już niemal na ukończeniu i mają chronić region przed powodzią oraz dwie nowe opaski brzegowe w Kołobrzegu i Pleśnej i właśnie rozpoczęte sztuczne zasilanie brzegu w Mielnie.
Elementami projektu są nowa opaska brzegowa i nowy system ostróg brzegowych w Mielnie, które są już niemal na ukończeniu i mają chronić region przed powodzią oraz dwie nowe opaski brzegowe w Kołobrzegu i Pleśnej i właśnie rozpoczęte sztuczne zasilanie brzegu w Mielnie. Radek Koleśnik
Gdańska spółka PRCiP poszerzy, za 10,6 mln zł , plaże w nadmorskim Mielnie. Inwestycja już się rozpoczęła, potrwa do marca 2023 roku, ma przede wszystkim chronić wybrzeże przed zalaniem. Szersza plaża będzie swoistym "efektem ubocznym" całej inwestycji.

Takie jest właśnie zamierzenie całego projektu, który jest realizowany nad Bałtykiem, na Środkowym Wybrzeżu, już od ubiegłego roku. A swoistym „efektem ubocznym” tych prac będzie właśnie szeroka plaża.

- Projekt o nazwie „Przebudowa wraz z rozbudową systemu umocnień brzegowych w Mielnie” jest wyceniony na łącznie 54 miliony złotych - przypomina nam Ewa Wieczorek, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie.

To właśnie UM Szczecin zlecił realizację tego zadania. Elementami projektu są nowa opaska brzegowa i nowy system ostróg brzegowych w Mielnie, które są już niemal na ukończeniu i mają chronić region przed powodzią, a o których już pisaliśmy na łamach „Głosu” oraz dwie nowe opaski brzegowe w Kołobrzegu i Pleśnej i właśnie rozpoczęte sztuczne zasilanie brzegu w Mielnie.

Wykonawca sztucznego zasilania, wyłoniony w ramach procedury przetargowej, ma do odłożenia około 175 tysięcy metrów sześciennych piasku. Roboty potrwają do marca 2023 roku.

- Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu, w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładamy na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, a nawet kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek - tłumaczą nam szczegóły tej operacji w Urzędzie Morskim.

- Taka operacja spowoduje podwyższenie i poszerzenie plaży w Mielnie i to wyraźnie. Standardowo dzięki takiej refulacji plaża podnosi się o nawet 2 metry, a poszerza dwu-, nawet trzykrotnie - słyszymy jeszcze.

Przypomnijmy, że cały czas trwa także wymiana wspomnianych ostróg brzegowych w Mielnie i wzmacnianie wydm kamiennymi blokami. Te prace, za około 30 mln zł, wykonuje firma Hydrobud z Ustronia Morskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera