Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny kurhan - cenne odkrycie w lesie w Rekowie (gmina Polanów) [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Trwają badania na stanowisku kurhanowym w Rekowie. Prowadzi je koszalińskie muzeum. Ich inicjatorami są pasjonaci archeologii i ci ostatni mieli nosa - warto było tutaj kopać.

Magdalena Augustyniak i Tomasz Redo - którzy w Rekowie mają działkę letniskową - zafascynowani są historią tego regionu, szczególnie tą najstarszą. Od lat namawiali muzeum w Koszalinie do przeprowadzenia archeologicznych wykopalisk w lesie obok ich działki. Udało się: przez cały lipiec trwać będą prace. Ich pierwsze efekty można było obejrzeć w ostatni weekend podczas festiwalu Wykopaliska Rekowo.

Efekty prac są bardzo ciekawe i już teraz pokazują, że warto było tutaj kopać. Oto bowiem archeologom udało się odkryć kurhan usypywany dwuetapowo. To cenne odkrycie, choć w regionie mamy podobne (inny tego typu podwójny kurhan znajduje się między innymi w Nowym Łowiczu na poligonie drawskim).

Pracami kieruje archeolog z koszalińskiej placówki dr Andrzej Kasprzak. Archeolog do badań wytypował jeden z około 30 kurhanów. - To był dobry wybór. Mamy tu rewelacyjną obserwację. Kurhan był usypywany dwuetapowo. Najpierw, około 3 tysięcy lat temu, w epoce brązu, kurhan usypała ludność kultury łużyckiej. Po upływie około tysiąca lat to samo miejsce zostało zaadoptowane przez Gotów. To ta sama ludność, która zbudowała sławne w regionie kręgi kamienne w Grzybnicy, oddalonej stąd o 7 kilometrów.
Na razie archeolodzy odkryli fragmenty ceramiki sprzed trzech i dwóch tysięcy lat oraz spopielone kości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera