Polak po 8 latach wygrał Międzynarodowy Festiwal Pamięci Józefa Kochana

Jacek Wójcik [email protected]
Po latach dominacji zawodników ze Wschodu, polski zawodnik wygrał Międzynarodowy Festiwal Pamięci Józefa Kochana w Koszalinie. Jacek Wójcik

Tegoroczna edycja najwię-kszego turnieju w regionie koszalińskim była już 24. Zmagania w tym roku odbywały się w jednej grupie. Faworytami byli czterej posiadacze tytułów międzynaro- dowych i zgodnie z oczekiwaniami zajęli najwyższe lokaty. Zwycięzcą 24. Festiwalu J. Kochana nie został jednak jeden z dwóch arcymistrzów, ale mistrz międzynarodowy Piotr Dobrowolski z Polonii Wrocław. To pierwszy polski zwycięzca koszalińskiego turnieju od 2005 roku, gdy triumfował Jakub Czakon. Po nim nastąpiła kilkuletnia dominacja graczy zza wschodniej granicy.

Przed ostatnią rundą szansę na końcowy sukces miało czterech szachistów. Największą P. Dobrowolski, który potrzebował tylko wygranej nad 13-letnim Igorem Janikiem (Start Elbląg). Zawodnik z Wrocławia wykonał plan i w tej sytuacji nie musiał przejmować się losami partii pozostałych graczy z czołówki. Na pierwszej szachownicy arcymistrz Wołodymyr Małaniuk (Ukraina, Hetman Politechnika Koszalińska) pokonał rewelację turnieju, 15-letniego Kacpra Karwowskiego (Solny Grzybowo), ale mimo takiego samego dorobku jak Dobrowolski (7,5 pkt z 9 partii) zajął drugie miejsce, ulegając mu gorszą punktacją pomocniczą. Samodzielne trzecie miejsce (7 pkt) zajął mm. Marcina Sieciechowicza (Miedź Legnica). Czterej kolejni szachiści zdobyli po 6,5 pkt i o kolejności również zadecydowała punktacja pomocnicza (wartościowanie). Czwarty był ostatecznie arcymistrz Leonid Wołoszyn (Czechy), a tuż za nim uplasował się najlepszy szachista z regionu, K. Karwowski. Dwa kolejne miejsca przypadły Pawłowi Piotrowskiemu (KS 64 Zielona Góra) i Maciejowi Kowalskiemu (Solny). Najlepszą zawodniczką turnieju została Agnieszka Dmochowska (Śródmieście Wrocław) - 5 pkt. Warto dodać, że najstarszym uczestnikiem tegorocznego Festiwalu był Kazimierz Łoś z Koszalina, który podczas turnieju obchodził 74 urodziny.

Festiwal był jednocześnie mistrzostwami wojewódz-twa. Miejsca na podium w poszczególnych grupach wiekowych wywalczyli: chłopcy do 10 lat - 1. Filip Łuczak, 2. Gracjan Grzesik, 3. Patryk Wolaniecki (wszyscy Hetman Politechnika Koszalińska); do 12 lat - 1. Jakub Kubiak (Szach Gryfice), 3. Miłosz Pijewski (Hetman PK); do 14 lat - 1. Wojciech Januszkiewicz (Hetman PK), 2. Maciej Wącior (Solny), 3. Marek Kwiatkowski (Hetman PK); do 16 lat - 1. K. Karwowski, 2. M. Kowalski, 3. Borys Lebiedowicz (Hetman PK); seniorzy - 1. K. Karwowski, 2. M. Kowalski, 3. W. Januszkiewicz; dziewczęta do 12 lat - 1. Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman PK); do 14 lat - 1. Aneta Leszczewska (Pałac Młodzieży Koszalin); do 16 lat - 1. Edyta Leszczewska (Hetman PK), 2. Paula Wasilewska (Solny); seniorki - 1. A. Trembowiecka-Wysota, 2. Danuta Ziobrowska (Hetman PK), 3. A. Leszczewska.
Dodajmy, że w ramach festiwalu rozegrano nocny turniej błyskawiczny. Na dystansie 9 rund pewnie zwyciężył Małaniuk (8,5 pkt), wyprzedzając Janika (7,5) oraz Sieciechowicza (7). Najlepszą zawodniczką była Trembowiecka-Wysota (5). Grało 46 zawodników. d