Ponad 120 szachistów zagrało w 34. Memoriale Józefa Kochana w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Filip Łuczak z Hetmana Koszalin zwyciężył w tegorocznym, 34. Memoriale Szachowym Józefa Kochana w Koszalinie, turnieju poświęconym pamięci działacza, szachisty i sędziego szachowego, zmarłego w 1989 r. Józefa Kochana.

Koszaliński turniej ma niezwykle bogatą historię. Lokalne początkowo rozgrywki, w latach 1996-1999 był - jako MK Cafe Cup - stały się jednym z największych turniejów otwartych na świecie. Do Koszalina przyjeżdżali grać czołowi arcymistrzowie, a gościem zawodów był dwukrotnie były mistrz świata, Anatolij Karpow.

Tegoroczne zmagania organizator turnieju, Klub Szachowy Hetman Koszalin, podzielił na dwie części. W pierwszym dniu, w Klubie Wojskowym 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, rywalizowało blisko 50 dzieci. W drugim, w Zespole Szkół nr 1 (popularny Ekonom) rozegrano turniej open, z udziałem 77 szachistek i szachistów z dwóch federacji.

Główny turniej open stał pod znakiem dominacji szachisty Hetmana, Filipa Łuczaka. 18-latek zwyciężył w znakomitym stylu, zdobywając 9 punktów z 9. partii! Przypomnijmy, że w tym roku wychowanek koszalińskiego klubu wywalczył drużynowe mistrzostwo Europy juniorów U18 w grze tempem klasycznym. W przeszłości był wicemistrzem Europy U12 (2017) i trzykrotnie startował w mistrzostwach świata juniorów. Przyszłoroczny maturzysta ma też na koncie 5 medali indywidualnych mistrzostw Polski juniorów oraz medale w grze szybkiej i błyskawicznej.

Drugie miejsce w tegorocznym Memoriale zajął Arkadiusz Korbal z Gryfa Szczecin, a trzecie kolejny junior z Hetmana, Franciszek Bochniak. Obaj uzyskali po 7 pkt. Najlepszą spośród grających pań była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, arcymistrzyni międzynarodowa Julia Antolak z Solnego Grzybowo, która z wynikiem 6,5 pkt zajęła 4. miejsce open. Dopiero piąte miejsce zajął posiadacz najwyższego rankingu, Kamil Plichta (Gostmat 83 Gostynin), który również uzyskał 6,5 pkt.

Organizatorzy wyłonili również najlepszych zawodników w innych kategoriach: najlepszy senior 65+ - Ryszard Sokołowski, do rankingu 1600 - Tomasz Zaremba, do rankingu 1400 - Mateusz Leszcz, do rankingu 1200 - Konrad Liberra, do 13 lat - Robert Jodłowski (wszyscy Hetman), do 11 lat - Adam Wites (Gryf), do 9 lat - Nikodem Domagalski (Hetman).

W turnieju dla dzieci najlepszy wynik bez podziału na grupy wiekowe - 8 pkt - uzyskał Konrad Liberra z Hetmana. O punkt mniej zdobył jego klubowy kolega Piotr Bożemski.

W poszczególnych grupach czołowe lokaty zajęli: do 7 lat - 1. Karl Chudzik, 2. Magnus Falarz (Hetman Koszalin), 3. Emilia Pawlik (Solny Grzybowo); do 8 lat - 1. Szymon Wącior (Solny), 2. Jan Krotowski (Szkoła DaVinci Koszalin), 3. Julian Łucka (Hetman), do 9 lat - 1. Tymoteusz Rojkowski (UKS Grad Polanów), 2. Zofia Hołubowska (Gryf Szczecin), 3. Alan Rajtar (Grad); do 10 lat - 1. Filip Beńko (Hetman), 2. Hanna Pawlik (Solny), 3. Marcel Domagalski (Hetman), do 11 lat - 1. Konrad Liberra (Hetman), 2. Miłosz Duda (Husaria Biesiekierz), 3. Jarosław Surzhenko (Hetman); od 12 lat - 1. Piotr Bożemski, 2. Wiktor Konczyński, 3. Maciej Łuczak (Hetman).