Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska z nowym kierunkiem studiów

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Jak informują władze Politechniki Koszalińskiej, kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym
Jak informują władze Politechniki Koszalińskiej, kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym archiwum
Jakość i bezpieczeństwo żywności to nowy kierunek studiów, który znajdzie się w ofercie Politechniki Koszalińskiej. Zajęcia na nowym kierunku mają rozpocząć się w październiku tego roku.

To kierunek związany z szeroko pojętą organizacją, nadzorem produkcji i przechowywania żywności. Jego uruchomienie na największej uczelni w regionie zasygnalizowali sami pracodawcy.

- Takich kierunków brakuje i dobrze, że uczelnia poszerza swoją ofertę - powiedział nam Marcin Grzywacz z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Grzywacz z Sianowa. - Normy prawne dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności są coraz ostrzejsze. Trzeba za tym nadążać. Trzeba być przygotowanym merytorycznie i spełniać obowiązujące standardy. Takie wykształcenie jest też potrzebne, by sprostać audytom w firmach. Sam studia podyplomowe w tym zakresie skończyłem rok temu, bo po prostu taka była potrzeba. Absolwenci takiego kierunku praktycznie od razu zostaną wchłonięci przez rynek, bo w naszym regionie firm z branży spożywczej, głównie rybnej, nie brakuje. Sam u siebie oferuję praktyki i staże - dodał.

Branża spożywcza i gastronomiczna narzeka bowiem na brak fachowców posiadających specjalistyczne kompetencje umożliwiające pracę w laboratoriach analiz żywności oraz w zespołach zarządzających bezpieczeństwem i jakością żywności. Jakość i bezpieczeństwo żywności na Politechnice ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Jak informują władze uczelni, kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym. Studia odbywać się będą na I stopniu kształcenia, w trybach: stacjonarnym (7 semestrów) i niestacjonarnym (8 semestrów). - Kierunek będzie miał profil praktyczny, a więc połączy tradycyjną wiedzę zdobywaną podczas studiów z praktyką zawodową przygotowującą do podjęcia atrakcyjnej pracy. Przewidziano dwie specjalności: systemy bezpieczeństwa żywności oraz pracownia laboratoryjna bezpieczeństwa żywności - czytamy w komunikacie.

- Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) oceniają wnioski na podstawie konkretnych wytycznych, m.in. zgodności danego kierunku z misją uczelni oraz zapotrzebowaniem społeczno-gospodarczym w regionie - przypomina dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PK i rektor uczelni. - Ponadto analizowane jest doświadczenie osób przewidzianych do prowadzenia zajęć na danym kierunku, ich dorobek naukowy oraz zawodowy - dodaje. Politechnika Koszalińska bierze pod uwagę powyższe wytyczne już na etapie tworzenia nowego kierunku, w związku z czym przygotowane wnioski spełniają wszystkie warunki określone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz PKA. Teraz uczelnia czeka na zgodę z ministerstwa na uruchomienie nowego kierunku. Decyzja ma być podjęta do czerwca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera