MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Morska nabrała wiatru w żagle. Nawiguje w przyszłość

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) uzupełnia pozostałe centra badawcze szczecińskiej Politechniki Morskiej, wykorzystywane już do prac badawczych
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) uzupełnia pozostałe centra badawcze szczecińskiej Politechniki Morskiej, wykorzystywane już do prac badawczych Andrzej Szkocki
Politechnika Morska w Szczecinie staje się powoli jedną z najnowocześniejszych uczelni w Polsce i Europie. Dzięki nowemu, wartemu prawie 30 mln zł Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających będzie mogła, rozwijając projekty naukowe i szkoląc fachowców, nawiązywać jednocześnie kontakty z biznesem. - Tak wygląda gospodarka przyszłości - ocenia Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) uzupełnia pozostałe centra badawcze szczecińskiej Politechniki Morskiej, wykorzystywane już do prac badawczych. Na uroczyste otwarcie oprócz polityków i naukowców zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska biznesu, przede wszystkim morskiego. Jak nas zapewnił Wojciech Ślączka, rektor Politechniki, nieprzypadkowo.

- Aż 40 procent czasu pracy Centrum chcemy przeznaczyć dla przedsiębiorców - podkreślił. - Mając licencje komercyjne i prawa, które nam dali producenci oprogramowania, liczę, że zawiążemy bardzo dobrą współpracę ze środowiskiem biznesowym i morskim. Z tego, co wiem, już są chętni.

CEOP powstał na terenach Politechniki Morskiej przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie - tuż przy Odrze. To ważne. Naukowcy będą dzięki temu mogli testować rozwiązania teoretyczne na dwóch modelach redukcyjnych (skala 1:40 i 1:70) rzeczywistych statków, które umożliwią prowadzenie badań nad automatyzacją nawigacji czy nad poszukiwaniem algorytmów autonomii żeglugi.

- Służą do automatyzacji statków autonomicznych w zakresie zdalnego sterowania, analizie ryzyka eksploatacji statków autonomicznych, budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi i opracowaniu technologii do komunikacji pomiędzy centrum obsługi na lądzie a pokładem statku bezzałogowego - wylicza rektor Ślączka.

Kilka słów wyjaśnienia. Model redukcyjny to statek rzeczywisty przeskalowany do rozmiarów umożliwiających badania: ma śrubę, ster i współczynniki tak dobrane, by się zachowywać jak prawdziwy statek. Pierwowzorami modeli przygotowanych przez pracowników Politechniki jest masowiec mv „Tatry” (PŻM) i kontenerowiec Tripple E „Majestic” MAERSK, 18 340 TEU.

- Żeby prowadzić badania, trzeba mieć narzędzia, które zachowują się w wodzie tak, jak statki rzeczywiste - tłumaczy rektor.

Znajdujące się w Centrum ultranowoczesne laboratoria ze stałym dostępem do rzeki są zapleczem naukowo-badawczym dla Politechniki, której pracownicy rozwijają i testują innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jak podkreślają naukowcy PM, Centrum pozwoli wprowadzić w badaniach naukowych nowoczesne rozwiązania oraz stosowane na świecie metody.

- Bazę laboratoryjną CEOP tworzą specjalistyczne laboratoria, w których nasi naukowcy prowadzą badania oraz projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Przekrój tematów, jakimi zajmują się nasi naukowcy, opracowując projekty naukowe, a w nadchodzącym czasie również prace komercyjne, jest bardzo szeroki: żegluga autonomiczna, technologie nawigacyjne i techniki satelitarne, pozycjonowanie obiektów w ruchu - na powierzchni wody lub w głębi, opracowywanie nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, pomiary hydro- i kartograficzne i wreszcie kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze. A to tylko niektóre z nich - zapewnia rektor uczelni.

W budynku, który właśnie został oddany do użytku, jest przygotowanych jedenaście nowoczesnych, wykorzystujących najnowsze metody i urządzenia laboratoriów.

- Dzięki nim będziemy mogli zrealizować najważniejszy cel: rozwój istniejącej bazy badawczej odpowiadającej światowym standardom prowadzenia badań naukowych w gospodarce morskiej - nie ukrywa zadowolenia Wojciech Ślączka.

Obecny na otwarciu Centrum minister Arkadiusz Marchewka podkreślił, że autonomiczne jednostki, podwodne roboty i algorytmy do sterowania statkami to jest przyszłość gospodarki morskiej.

- To wielka radość, że właśnie Politechnika Morska w Szczecinie tę przyszłość będzie kreować - powiedział. - I odpowiadać na najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką morską. Przypomnijmy, że niecałe dwa lata temu Akademia Morska przemieniła się w Politechnikę Morską. Mówiliśmy wtedy, że to będzie impuls, wiatr w żagle uczelni. Dziś widzimy pierwsze tego efekty.

Minister Marchewka w swoim wystąpieniu zadeklarował pomoc resortu w dalszej rozbudowie uczelni. Przyznał, że jest ze szczecińskiej uczelni dumny.

W podobnym tonie wypowiedział się Olgierd Geblewicz, marszałek województwa - inwestycja powstała m.in. z dotacji regionalnych.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu na mapie Polski, jeśli chodzi o infrastrukturę badawczą - zauważył. - Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest jednym z najnowocześniejszych Centrów tego typu w Europie. Rektor Politechniki stworzył nowoczesną instytucję, można już śmiało powiedzieć: markę, która ma uzasadnione aspiracje, by mierzyć jak najwyżej. Nasza Politechnika to nowoczesna uczelnia, która świetnie radzi sobie z dydaktyką, ale także w badaniach naukowych i wdrożeniach.

Nowe Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających będzie służyć również studentom.

- Dzięki temu, że laboratoriami i projektami w nich prowadzonymi opiekują się naukowcy Politechniki Morskiej w Szczecinie, również studenci studiów inżynierskich czy później magisterskich będą mogli korzystać z bazy naukowej, by tworzyć unikatowe i nowatorskie prace dyplomowe - zapewnia Weronika Gocłowska, rzeczniczka prasowa PM.

CEOP jest główną i najważniejszą inwestycją Politechniki Morskiej w zakresie infrastruktury badawczo-naukowej od lat. Jak się okazuje, jest największą inwestycją akademicką w całym regionie zachodniopomorskim - to projekt dofinansowany ze środków UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - wart dokładnie 29 172 579 zł.Powstawał prawie cztery lata.

Ale to nie koniec rozbudowy szczecińskiej Politechniki. Do 2027 r. ma się zakończyć rozpoczęta już budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego - realizacja inwestycji jest zaawansowana w 30 proc.

Poza tym w przyszłości przy ul. Dębogórskiej powstanie w pełni zintegrowany kampus dla dwóch wydziałów PM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński