MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Półpasiec zwiększa ryzyko rozwoju udaru mózgu u osób po 50. roku życia. Jak zakażenie wirusem ospy wietrznej wpływa na organizm dorosłych?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Pierwszymi objawami udaru mózgu najczęściej są: silny ból i zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia i trudność w utrzymaniu równowagi.
Pierwszymi objawami udaru mózgu najczęściej są: silny ból i zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia i trudność w utrzymaniu równowagi. Kampus Production/Pexels.com
Półpasiec to choroba zakaźna dotycząca osób dorosłych, które w dzieciństwie przeszły ospę wietrzną. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się nagle i przede wszystkim jest to wysypka skórna w okolicy żeber, a także gorączka i bóle mięśni. Najczęstszym powikłaniem tej choroby są silne bóle i okresowe porażenia mięśni. Niedawno odkryto również, że półpasiec może zwiększać ryzyko udaru mózgu przez rok od ustąpienia objawów, szczególnie u osób po 50. roku życia.

Spis treści

Półpasiec zwiększa ryzyko rozwoju udaru mózgu u osób po 50. roku życia

Półpasiec, inaczej nazywany zosterem to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus ospy wietrznej (varicella zoster virus). Schorzenie to dotyczy głównie osób po 50. roku życia, które w dzieciństwie przeszły ospę wietrzną, a pierwsze objawy półpaśca pojawiają się przy znacznym spadku odporności.

Czytaj także: Czai się w organizmie wiele lat, atakuje zwykle po 50. Ból może trwać nawet do końca życia

Natomiast udar mózgu to sytuacja, w której dochodzi do nagłego i miejscowego zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Na udar mózgu w Polsce co 8 minut zapada jedna osoba, co rocznie daje ponad 60 tys. nowych przypadków. Niestety, schorzenie to powoduje również w naszym kraju 30 tys. zgonów rocznie.

Sprawdź: Szczepionka na półpasiec z refundacją od 1 stycznia 2024 r.

Naukowcy z całego świata szukają związku między różnymi czynnikami, które wpływają m.in. na choroby układu krążenia. W najnowszej analizie badacze postanowili sprawdzić związek między zachorowaniem na półpasiec a ryzykiem rozwoju udaru mózgu u osób po 50. roku życia.

Eksperci zaobserwowali, że zwiększone ryzyko udaru trwa do roku po ustąpieniu objawów półpaśca. Dodatkowo naukowcom udało się również odkryć mechanizm, w jaki sposób dochodzi do zaburzeń krążenia mózgowego. Badacze są zgodni, że istnieje konieczność dalszych analiz, które pozwoliłyby lepiej poznać zaobserwowane zależności. Dodatkowo warto w przyszłości ocenić wpływ innych chorób zakaźnych na rozwój chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu.

– Teraz musimy zacząć myśleć o chorobach zakaźnych nieco inaczej – kiedy infekcja ustąpi, choroba się nie kończy. Trwałe czynniki prozapalne mogą nadal wywoływać patologie uważane za niezwiązane z pierwotną infekcją – skomentował dr Andrew Bubak, jeden z autorów badania.

W jaki sposób półpasiec zwiększa ryzyko rozwoju udaru mózgu?

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali próbki krwi, które zostały zebrane od osób tydzień po pojawieniu się wysypki skórnej lub pęcherzy, tak charakterystycznych dla półpaśca. Następnie w próbkach oceniono ilość egzosomów, czyli małych cząsteczek uwalnianych do krwioobiegu, których zadaniem jest przenoszenie zawartości jednej komórki do drugiej.

Sprawdź też: Czy umiesz rozpoznać udar mózgu? Sprawdź objawy przepowiadające udar

W badaniu udało się zidentyfikować cząsteczki prozakrzepowe i prozapalne, które odpowiedzialne są m.in. za powstawanie skrzepów. Następnie próbki krwi porównano z grupą kontrolną, która nie chorowała na półpaśca. Zaobserwowano, że u osób, które przeszły półpaśca zwiększone ryzyko zakrzepów utrzymywało się aż do roku po ustąpieniu objawów choroby.

Naukowcy są zgodni, że osoby powyżej 50. roku życia powinny rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko półpaścowi, dzięki której można zmniejszyć ryzyko wystąpienia długotrwałego nerwobólu wywołanego przez półpasiec, a także obniżyć ryzyko pojawienia się udaru mózgu.

Jakie są pierwsze objawy półpaśca?

Półpasiec to choroba zakaźna, do której rozprzestrzeniania się dochodzi znacznie rzadziej niż w przypadku ospy wietrznej u dzieci. Aby doszło do zakażenia i rozwoju półpaśca konieczny jest bezpośredni kontakt z płynem surowiczym z pęcherzyków skórnych.

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju półpaśca? Warto zwrócić uwagę na:

  • wysypkę skórną i owrzodzenia – szczególnie w okolicy międzyżebrowej,
  • gorączkę i dreszcze,
  • silny ból głowy,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • osłabienie i ból mięśni,
  • pogorszenie wzroku,
  • światłowstręt,
  • kaszel i duszności.

Po kontakcie z osobą chorą, a następnie pojawieniu się tych dolegliwości należy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza zajmującego się chorobami zakaźnymi, który dobierze odpowiednią terapię.

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Półpasiec zwiększa ryzyko rozwoju udaru mózgu u osób po 50. roku życia. Jak zakażenie wirusem ospy wietrznej wpływa na organizm dorosłych? - Strona Zdrowia

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński