MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Pomaganie - mamy to we krwi”. Pracownicy koszalińskiego oddziału ZUS oddawali krew [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Koszaliński ZUS taką akcję zorganizował już po raz drugi. Przed wejściem do oddziału zaparkował krwiobus. Jak nam zdradził Karol Jagielski, rzecznik ZUS, w kolejce ustawili się głównie pracownicy instytucji: - Cel tej akcji jest oczywisty, krew to cenny dar, który służy ratowaniu życia. Dziś my się nim dzielimy, kiedyś może będziemy sami potrzebowali transfuzji, i wtedy uratuje nas inny dawca.

Koszalińska placówka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już po raz drugi zorganizowała akcję „Pomaganie — mamy to we krwi” i wszystko wskazuje, że ta inicjatywa stanie się cykliczną.

Podczas pierwszej takiej akcji krew oddało 26 dawców. We wtorek dawców było już 30. Dawcami byli nie tylko pracownicy ZUS, ale też inni mieszkańcy, którzy dowiedzieli się o akcji z mediów.

Dlaczego takie akcje są tak ważne? Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją.

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą krwi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że oddanie krwi może spowodować jakiekolwiek niedogodności u krwiodawcy, wówczas taka osoba nie może oddać krwi – jest czasowo lub na stałe dyskwalifikowana.

Takie akcje są świetną metodą, by namówić i "rekrutować" nowych dawców. Warto pamiętać, że w regionie stałe punkty krwiodawstwa znajdują się w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku, Drawsku Pomorskim oraz w Białogardzie. W naszym regionie praktycznie codziennie organizowane są podobne akcje.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński