Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 osób może znaleźć pracę w zakładach penitencjarnych

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Tylu funkcjonariuszy potrzeba do jednostek penitencjarnych okręgu koszalińskiego. Ma to m.in. związek z zaplanowanymi odejściami funkcjonariuszy na emerytury.

Koszalińska Służba Więzienna (obejmująca swoim obszarem działania teren od Gorzowa Wielkopolskiego przez Szczecin po Słupsk) oferuje zatrudnienie na różnych stanowiskach. Największe zapotrzebowanie tradycyjnie jest na strażników. Dział ochrony to najliczniejsza komórka w każdym zakładzie karnym czy areszcie śledczym. W naszym regionie najłatwiej o pracę w Areszcie Śledczym w Koszalinie, który potrzebuje 20 strażników. Z kolei 12 etatów czeka w Zakładzie Karnym w Wierzchowie, po 10 w słupskim areszcie i Zakładzie Karnym w Czarnem, a 5 – w Starem Bornem.

Na zatrudnienie mogą też liczyć psycholodzy (Areszt Śledczy Koszalin szuka trzech osób), pielęgniarka bądź ratownik medyczny (Areszt Śledczy w Słupsku i Zakład Karny w Wierzchowie), sekretarka medyczna (Zakład Karny w Wierzchowie).

Pensje zaczynają się od 4327 zł (brutto) dla strażnika do 5044 zł dla psychologa. Co ważne, płaca brutto nie jest pomniejszana o składki ZUS, które w przypadku funkcjonariuszy nie są odprowadzane. Wraz ze stażem, a co za tym idzie awansem w stopniach i stanowisku, zarobki (składające się z różnych składowych) rosną.

- Pensja to jedno, a dodatkowe benefity to drugie. Wśród szerokiego pakietu socjalnego należy wymienić możliwość szybszego (po 25 latach) przejścia na emeryturę, uzyskania pomocy na zakup mieszkania bądź comiesięcznego równoważnika z tytułu braku lokum, dopłaty do wczasów, dojazdów, dodatek mundurowy czy nagrody. Są też zasiłki na zagospodarowanie dla przechodzących na służbę stałą. Służba za więziennym murem to także możliwość dalszego rozwoju poprzez system szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych oraz Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości - zachęca Robert Trembowelski, rzecznik dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.

Żeby dostać się do służby trzeba przejść postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z kilku części. Etap wstępny obejmuje m.in. przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, testu wiedzy w zakresie funkcjonowania władzy publicznej, bezpieczeństwa i porządku, testu sprawności, uzyskania informacji o karalności kandydata. Etap sprawdzający to badania lekarskie i psychologiczne. Ostatni etap polega na stworzeniu rankingu kandydatów. Prowadzony obecnie nabór trwa do 24 stycznia 2023 roku.

A jak wygląda sytuacja w innych służbach mundurowych? Na początku stycznia  53 nowych posterunkowych zasiliło szeregi zachodniopomorskiej policji. 

- W koszalińskiej Miejskiej Komendzie Policji wolnych etatów obecnie nie ma -  informuje Monika Kosiec, oficer prasowy koszalińskiej komendy.

- Rekrutacji w tej chwili  nie prowadzimy - mówi.

Podobnie wygląda też sytuacja w koszalińskich strażaków — wszystkie etaty są obsadzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty