Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 żołnierzy bierze udział w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim

OPRAC.:
Marlena Chmielowiec
Marlena Chmielowiec
Żołnierze są zaangażowani w zadania logistyczne, prowadzą triaż pacjentów i pobierają wymazy
Żołnierze są zaangażowani w zadania logistyczne, prowadzą triaż pacjentów i pobierają wymazy 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Ponad 300 żołnierzy bierze udział w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. Wspierają pracę szpitali, policję, pomagają osobom starszym.

To zarówno żołnierze wojsk operacyjnych: 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej czy Inspektoratu Wsparcia jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. - Doceniamy to bardzo potrzebne wsparcie w ciężkiej pracy służby zdrowia wsparcie - mówi komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko.

Skalę zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią Covid-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego przedstawili w poniedziałek pełniący obowiązki dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan, komendant szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko i oficer prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marcel Podhorodecki.

- Główny wysiłek wojska, nas żołnierzy WOT i żołnierzy wojsk operacyjnych, skierowany jest na wsparcie szpitali po to aby maksymalnie odciążyć personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych tak, by mogli pracować bezpośrednio przy łóżkach pacjentów - mówi ppłk Mirosław Radwan. - My już to robimy.

Wymienił trzy obszary zaangażowania wojska w placówkach służby zdrowia. To pomoc tzw. logistyczna, czyli wsparcie służby zdrowia w pracach bezpośrednio na oddziałach szpitalnych, zarówno tych „covidowych” jak i innych, gdzie pomoc wojska jest potrzebna. Żołnierze dostarczają także do szpitali sprzęt medyczny i środki ochorny osobistej a także butle z tlenem. To także pobieranie wymazów przez przeszkolone wojskowe pielęgniarki i ratowników medycznych. To również rozpoczynające się zadania wspierające administrację szpitalną, polegające na wpisywaniu do systemu komputerowego ELC liczby wolnych i zajętych łóżek dla pacjentów z dodatnim wynikiem wymazu na obecność koronawirusa. - Kilka razy dziennie, przez całą dobę trzeba wpisywać te dane do systemu komputerowego po to, by w czasie rzeczywistym załogi karetek pogotowia wiedziały, gdzie są jeszcze wolne miejsca dla pacjentów. Dane te przekazywane są ze szpitalnych oddziałów. Żołnierze, którzy będą to robili odciążą personel medyczny od pracy administracyjnej - wyjaśniał ppłk Mirosław Radwan.

W poniedziałek wojsko zaangażowane było we wsparcie 26 szpitali na terenie województwa zachodniopomorskiego. W 14 z nich żołnierze pobierali wymazy w tym przy dwóch na punktach typu Test&Go, gdzie wymazy pobierane są bez opuszczania samochodu.

- Żołnierze są zaangażowani w zadania logistyczne, prowadzą triaż pacjentów i pobierają wymazy. Doceniamy to bardzo potrzebne wsparcie ciężkiej pracy służby zdrowia - podkreślał komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko.

Żołnierze zaangażowani są także we wsparcie policji. Na terenie kilku komend powiatowych policji w województwie zachodniopomorskim prowadzą z policjantami wspólne patrole, których celem jest kontrolowanie przestrzegania zasad kwarantanny u osób na nią skierowanych.

- Działamy ramię w ramię z wojskami obrony terytorialnej. Codziennie w działania walki z epidemią zaangażowanych jest około 500 żołnierzy wojsk operacyjnych, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża czy 3 Flotylli Okrętów a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Sił Powietrznych - podkreśla mjr Marcel Podhorodecki. - Realizujemy te zadania wsparcia służb medycznych na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i województwa lubuskiego.

Oficerowie podkreślali, że zaangażowanie wojska w wymienionych przez nich obszarach będzie najprawdopodobniej rosło, choćby ze względu na zwiększającą się liczbę osób skierowanych na kwarantannę, zależało będzie również od zapotrzebowania ze strony szpitali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera