MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie w sprawie rewitalizacji fragmentu pomorskiej drogi św. Jakuba [wideo]

Piotr Polechoński [email protected]
Wczorajsze porozumienie podpisano na plebani parafii katedralnej w Koszalinie. Od lewej niektórzy z sygnatariuszy: wiceburmistrz Sianowa Marcin Posmyk, prezydent Koszalina Piotr Jedliński i proboszcz parafii katedralnej ks. Antoni Tofil.
Wczorajsze porozumienie podpisano na plebani parafii katedralnej w Koszalinie. Od lewej niektórzy z sygnatariuszy: wiceburmistrz Sianowa Marcin Posmyk, prezydent Koszalina Piotr Jedliński i proboszcz parafii katedralnej ks. Antoni Tofil. Radosław Brzostek
W piątek w Koszalinie podpisano porozumienie, którego sygnatariusze chcą wziąć udział w rewitalizacji fragmentu pomorskiej drogi św. Jakuba, biegnącego od Sławna do Kołobrzegu.

Chodzi o projekt "Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego Drogi świętego Jakuba - odcinek środkowopomorski". W skład konsorcjum, które powołano wczoraj do życia, wchodzi dziewięć parafii, siostry szensztackie opiekujące się maryjnym sanktuarium na Górze Chełmskiej, Muzeum w Koszalinie oraz partnerzy projektu.

W imieniu konsorcjum w najbliższy poniedziałek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie złożony wniosek o 85-procentowe dofinansowanie z funduszy pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. 15 procent całej kwoty musi pochodzić z funduszy własnych, głównie od samorządów, których granice znalazły się na tym około 120 kilometrowym odcinku. Dlatego wczoraj swoje podpisy między innymi złożyli również Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, oraz Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. W miniony czwartek koszalińscy radni przegłosowali zgodę na finansowe wsparcie rewitalizacji XIX-wiecznej wieży widokowej na Górze Chełmskiej (190 tys. zł) i katedry w Koszalinie (600 tys. zł). Z kolei urząd marszałkowski ma przekazać 1,2 mln zł na odrestaurowanie katedralnych organów.

Oprócz robót w katedrze i przy sanktuarium na Górze Chełmskiej zakładane prace przy rewitalizacji naszej części dawnego szlaku pielgrzymkowego - który biegł przez całą Europę aż do grobu świętego Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostella - przewidują one renowację ośmiu kościołów (w Czerninie, Lubiechowie, Białogardzie, Sianowie, Sławnie, Kwasowie, Sławku i katedry w Kołobrzegu). Oprócz tego cała trasa zostanie w odpowiedni sposób oznaczona (jej charakterystycznym znakiem będzie żółta muszla na niebieskim tle), a Muzeum w Koszalinie przygotuje specjalne wirtualne muzeum, które będzie dostępne w internecie. Tutaj zostaną zgromadzone, skatalogowane i cyfrowo obrobione wszelkie informacje związane z tymi dziewięcioma kościołami, jak i szlakiem świętego Jakuba. Niemałe pieniądze pójdą też na upowszechnienie wiedzy o szlaku, jak i na organizację kulturalnych imprez, związanych z ideą jego rewitalizacji.

- Realizacja projektu to olbrzymia szansa na to, aby z wielkim rozmachem zagościła u nas turystyka historyczna, która będzie niezwykle cenną promocją dla naszego regionu - podkreślała Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, która uczestniczyła we wczorajszym spotkaniu (Archiwum wesprze inwestycję jako partner projektu).

Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, pierwsze prace przy środkowopomorskim szlaku ruszą w kwietniu przyszłego roku i mają potrwać trzy lata.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!