Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do przeszłości. Fotoplastikon w Mielnie już wkrótce

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Tak piękne zdjęcia będzie można zobaczyć w niezwykłej oprawie już od 3 sierpnia.
Tak piękne zdjęcia będzie można zobaczyć w niezwykłej oprawie już od 3 sierpnia. Fot. Archiwum Państwowe w Koszalinie
Lubicie urok starych zdjęć? To czeka was prawdziwa gratka - 3 sierpnia na mieleńskiej promenadzie stanie drewniany fotoplastikon. Będzie można w nim podziwiać archiwalne fotografie Mielna i okolic.

Fotoplastikon stanie na nadmorskiej Promenadzie Przyjaźni w Mielnie i będzie można go tutaj znaleźć do 30 sierpnia (oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na godz. 11). Jego pojawienie się przy plaży to efekt współpracy władz Mielna z Archiwum Państwowym w Koszalinie. W stylowym, drewnianym fotoplastikonie będzie można podziwiać archiwalne fotografie Mielna i okolic z lat 70.

- Zaprezentowane kadry ukazują wakacyjną atmosferę, życie codzienne oraz migawki z okresu po sezonie turystycznym, kiedy nadmorskie wybrzeże odpoczywało po letnim szaleństwie – mówi Dorota Cywińska z koszalińskiego Archiwum.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z zespołu Centralnej Agencji Fotograficznej, przechowywanego w Narodowym Archiwum Cyfrowym, do którego autorskie prawa majątkowe posiada Polska Agencja Prasowa. W fotoplastikonie będzie można zobaczyć również unikatowe fotografie Mielna z lat 90. pochodzące z Archiwum Państwowego w Koszalinie.

- Dzięki nim zwiedzający będą mogli odkryć różnice i zmiany, jakie zaszły w okolicznych krajobrazach przez te dwie dekady. Dodatkowo w fotoplastikonie zaprezentowana zostanie także kolekcja archiwalnych pocztówek z Mielna i pobliskich miejscowości z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie, które przybliżą dawne oblicze tego nadmorskiego kurortu. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, fotografii i tych, którzy pragną powspominać czasy minionych wakacji, w niezwykłą podróż z archiwalnym fotoplastikonem w Mielnie – dodaje Dorota Cywińska.

Przypomnijmy, że fotoplastikon był wielobocznym urządzeniem, w którym umiejscowione były wizjery do oglądania fotografii. Mechanizm przesuwczy co kilka sekund podawał nowe fotografie przed wizjer, dzięki czemu uzyskiwaliśmy efekt uzyskiwany przy oglądaniu później stworzonej diaporamy.

Z reguły fotoplastykon posiadał 25 stanowisk do oglądania zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera