MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Polskę razem ze swoją klasą. Wsparcie finansowe dla szkolnych wycieczek

Rajmund Wełnic
Młodzież ze szczecineckiego „rolniczka” już korzystała z możliwości dofinansowania szkolnych wycieczek
Młodzież ze szczecineckiego „rolniczka” już korzystała z możliwości dofinansowania szkolnych wycieczek ZS nr 6 Szczecinek
Na dniach rusza nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Projekt „Podróże z klasą” przynosi sporo zmian, pojawiła się także nowość adresowana do przedszkoli.

Wnioski w projekcie dopłat Ministerstwa Edukacji Narodowej do wycieczek dla uczniów szkół podstawowych i średnich można składać od środy (19 czerwca) od godziny 10 (za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej) do wyczerpania pieniędzy. W tym roku resort przeznaczył na ten cel 60 milionów zł, a więc - choć kwota jest duża - warto się pośpieszyć. To kontynuacja projektu „Poznaj Polskę” zainicjowanego przez poprzedni rząd.

Teraz nazywa się „Podróże z klasą” i wprowadzono do niego sporo istotnych zmian. Przede wszystkim zniesiono wymóg wkładu własnego, teraz można otrzymać dofinansowanie nawet na 100 procent kosztów wyjazdu. Wsparcie może wynieść - w przypadku wycieczki dwudniowej do 20 tys. zł, trzydniowej 30 tys. zł, czterodniowej 40 tys. zł i pięciodniowej 50 tys. zł.

Ważny warunek - w wycieczce musi wziąć udział przynajmniej 10 uczniów, a koszt wyżywienia i noclegów nie może przekroczyć 250 zł na osobę na dobę. Pieniądze są przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Istotna jest także - w odróżnieniu od poprzednika - rezygnacja z warunku, jakim było umieszczenie w programie wycieczki punktów edukacyjnych z listy ministerstwa. Znajdowało się na niej ponad 1200 muzeów, atrakcji historycznych i turystycznych, skansenów itp. Co nie znaczy, że program wyjazdu w ramach „Podróży z klasą” może być całkowicie dowolny. Miejsca do zwiedzenia szkoła wybierze sama, ale nadal obowiązkowa będzie konieczność odwiedzenia instytucji kultury, czyli np. muzeum, opery, teatru, skansenu lub centrum nauki.

Jest liczba związana jest z czasem trwania wycieczki - np. dwudniowa wyprawa musi uwzględniać dwa punkty edukacyjne, a pięciodniowa pięć.

Wnioski o dofinansowanie składa się w systemie teleinformatycznym, przez Strefę Pracownika Systemu Informacji Oświatowej, który jest dostępny dla użytkowników SIO.

- Nauczycielka, która śledzi te programy i już wcześniej organizowała wyjazdy z dofinansowaniem, przygotowuje wnioski dla liceum i technikum i na pewno będziemy chcieli maksymalnie skorzystać z okazji - dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Szczecinku Joanna Buzała nie kryje radości, że program powrócił.

- Dzięki temu nasi uczniowie będą mogli zobaczyć miejsca, które każdy Polak zobaczyć powinien. Mamy wyjazdy zagraniczne na praktyki w ramach Erasmusa do Hiszpanii, modne były w tym roku biwaki, ale nic nie zastąpi kilkudniowych wycieczek szkolnych, na które teraz możemy dzieci wysłać gdzieś dalej od Szczecinka.

- Przy przygotowaniu wniosku jest sporo pracy, bo świadomie zrezygnowaliśmy z pośrednictwa biura turystycznego, aby było taniej - mówi nam Anna Kujawska, nauczycielka historii ze szczecineckiego „rolniczaka”.

- Sami szukaliśmy najtańszego transportu, noclegów i wyżywienia. W poprzednim projekcie uczniowie za trzy dni w Warszawie pełne atrakcji historycznych zapłacili tylko po 230 zł, resztę pokryło dofinansowanie. Zobaczyliśmy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Zamek Królewski, Wilanów i Łazienki. W ostatniej edycji pojechaliśmy m.in. do Krakowa, zwiedziliśmy także obóz koncentracyjny w Auschwitz.

Inna ministerialna nowość to projekt „Kto ty jesteś? - Polak mały” dla przedszkolaków. Do niego nabór wniosków ruszy 26 czerwca i potrwa do 17 lipca. MEN w jego ramach przekaże pieniądze dla organizacji pozarządowych na organizację zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków. O wsparcie starać się mogą np. organizacje harcerskie, instytuty badawcze, instytucje kultury oraz podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński