Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik poszukiwany w Koszalinie. Może być spoza Unii, na przykład z Ukrainy

Jakub Roszkowski
Rąk do pracy poszukują dziś szefowie firm niemal wszystkich branży, począwszy od budowlanej, przez usługową, po handlową
Rąk do pracy poszukują dziś szefowie firm niemal wszystkich branży, począwszy od budowlanej, przez usługową, po handlową Archiwum
To nie żart, firmy z Polski, także z regionu koszalińskiego, nie mogą znaleźć ludzi do pracy. Coraz więcej przedsiębiorców szuka więc ludzi za granicą. Chcą zatrudniać legalnie. Czyli jak?

Koszalińskie Centrum Biznesu przygotowało serię szkoleń na temat zatrudniania w Polsce mieszkańców krajów spoza Unii Europejskiej. I nie był to pomysł, który ktoś gdzieś wypalił na poczekaniu, ale odpowiedź na pilne zapytania przedsiębiorców z regionu koszalińskiego, którzy nie mogą znaleźć u nas ludzi do pracy.

- To prawda, takich zapytań mieliśmy bardzo dużo, z firm w zasadzie każdej branży - mówi Magdalena Skrzypek - Terlecka z CB. - Dlatego przygotowaliśmy serię spotkań, na których przedstawiliśmy w zasadzie całą dostępną wiedzę w tym zakresie. Nieoceniona pod tym względem była też pomoc pracowników wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego - dodaje nasza rozmówczyni.

Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, jakie zostały poruszone.

Co więc trzeba wiedzieć? Pracodawcy, zatrudniający w Polsce cudzoziemców, muszą pamiętać o tym, że proces ten jest bardziej skomplikowany niż zatrudnienie obywatela RP. Najważniejsze: należy spełnić trzy podstawowe warunki, by w ogóle móc legalnie pracować w Polsce: - pracodawca uzyska zezwolenie na pracę dla danego cudzoziemca; cudzoziemiec legalnie przebywa na terytorium Polski, posiada odpowiednie dokumenty pobytowe; podstawa pobytu na obszarze Polski pozwala mu na wykonywanie pracy.

- Bo ważne jest, że legalnej pracy nie może podjąć cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na podstawie wizy, której cel wydania został oznaczony symbolem „01”, czyli cel turystyczny, „20”, czyli korzysta z ochrony czasowej lub „21” - przyjazd ze względów humanitarnych - uzupełnia Magdalena Skrzypek - Terlecka. Ważne jest także, że cudzoziemiec musi sam uzyskać zezwolenie na pracę. Na podstawie takiego zezwolenia lub oświadczenia, w polskim konsulacie, właściwym dla kraju stałego zamieszkania, cudzoziemiec powinien postarać się o wizę w celu wykonywania pracy, która umożliwi mu legalny wjazd i pobyt na terytorium Polski oraz legalną pracę. Wizy przeznaczone typowo do wykonywania pracy na terytorium Polski to wizy, w których cel wydania został oznaczony jako „05” lub „06”.

Istnieją trzy procedury zatrudniania obcokrajowców. Najprostszą opisaliśmy w ramce poniżej. Druga to wystąpienie o zezwolenie na pracę (decyzję administracyjną wydaje w tym wypadku wojewoda), a trzecia procedura, pozwalającą na legalne zatrudnienie cudzoziemca, to zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Głównym wnioskodawcą jest cudzoziemiec, ale też w procesie ubiegania się o ten rodzaj zezwolenia na pracę udział bierze pracodawca. Ten rodzaj zezwolenia może być udzielony do nawet 3 lat. O taki okres może wnioskować pracodawca. Należy jednak pamiętać, że pracodawca musi dodatkowo przedłożyć umowę o pracę na wnioskowany okres.

Cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt i pracę może przemieszczać się po terytorium UE do 90 dni. Należy jednak pamiętać o tym, że zezwolenie na pracę nie obejmuje innych krajów UE - udzielane jest tylko na pracę na terytorium Polski. By takie zezwolenie otrzymać, należy okazać kopię paszportu, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski (dokonanym przez tłumacza przysięgłego), aktualne potwierdzenie zameldowania, informacja starosty powiatu o braku kandydatów na dane stanowisko i dodatkowo oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Jest tego sporo, ale wielu pracodawców z regionu koszalińskiego już się z tymi procedurami uporało. - To ludzie branży budowlanej, usługowej, handlowej, ale także osoby, które zatrudniły prywatnie osoby do opieki nad dzieckiem - zdradza Magdalena Skrzypek - Terlecka.

Zobacz także: Co piąty Ukrainiec myśli o emigracji zarobkowej. Większość wybiera Polskę

Procedury zatrudniania cudzoziemców
Najprostszą procedurą zatrudnienia cudzoziemca jest oświadczenie o zamiarze powierzenia mu pracy.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy cudzoziemiec podlega tej procedurze. Z tej opcji mogą jedynie korzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Zatrudnienie na oświadczenie pozwala cudzoziemcowi pracować przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców powierzających mu wykonywanie pracy.

Jak wygląda procedura podjęcia pracy na podstawie oświadczenia? Pracodawca rejestruje takie oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy. Oświadczenie powinno być zarejestrowane w PUP przed datą podjęcia pracy przez cudzoziemca. W składanym oświadczeniu pracodawca podaje m.in.: własne dane, dane cudzoziemca, którego zamierza zatrudnić, datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia brutto. Dodatkowo pracodawca potwierdza zapoznanie się z tzw. pouczeniem dla podmiotu składającego oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca wizy pobytowej „w celu wykonywania pracy”, a wizę taką uzyskuje on w polskim konsulacie w kraju swojego stałego pobytu. Jeśli cudzoziemiec przebywa już w Polsce, oświadczenie jest podstawą do uzyskania przez niego zezwolenia na pobyt czasowy.

Uwaga: zarejestrowane oświadczenie nie jest dokumentem poświadczającym zatrudnienie u danego pracodawcy (a zatem nie jest umową o pracę lub umową cywilnoprawną).

Wskazuje jedynie, że cudzoziemiec ma prawo być zatrudniony u danego pracodawcy. Dlatego też pracę cudzoziemiec może zacząć wykonywać dopiero po zawarciu pisemnej umowy (o pracę, zlecenia lub o dzieło) z pracodawcą. Brak pisemnej umowy jest jedną z przesłanek do uznania pracy cudzoziemca za nielegalną. Ponadto pracodawca ma obowiązek z ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy zgłosić cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, co uprawnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń służby zdrowia (z wyłączeniem umów o dzieło).

* * *
Bez zezwolenia można zatrudniać cudzoziemców z krajów UE oraz Europejskiego obszaru gospodarczego (Islandia, Norwegia, Lichtenstein i dodatkowo Szwajcaria), ale także cudzoziemców posiadających w Polsce status uchodźcy. To jednak nie jedyne odstępstwa. Pracować w Polsce może także osoba spoza UE, która ma zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (niebieska karta).

Inne sytuacje, w których cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, obejmują obcokrajowców będących posiadaczami ważnej Karty Polaka; małżonkami obywatela polskiego; posiadaczami zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP, udzielonego w celu podjęcia lub kontynuacji studiów stacjonarnych; studentami studiów stacjonarnych odbywanych w Polsce (praca w miesiącach lipiec, sierpień , wrzesień); absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych , stacjonarnych studiów wyższych lub doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych PAN, nauczycielami języków obcych, którzy wykonują pracę w przedszkolach, szkołach, innych placówkach oświatowych.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!