Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy wydane do stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić

Joanna Boroń [email protected]
Prawo jazdy wydane do stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić
Prawo jazdy wydane do stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić archiwum
"Kilka tygodni temu odebrałem prawo jazdy. A teraz słyszę, że będę go musiał wymienić. Czy to prawda - pyta Czytelnik.

To prawda. Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 roku, przepisy zobowiązują obowiązane wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem. Tyle, że ustawodawca na wymianę daje nam całkiem sporo czasu.

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami wymiana dokumentów następować będzie stopniowo w terminie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. (dokładne terminy zostaną wskazane w specjalnym rozporządzeniu). Oczywiście nowe prawa jazdy będą wydawane wcześniej na wniosek kierującego co będzie miało z reguły miejsce w przypadku zmiany danych znajdujących się w prawie jazdy (nazwisko, adres, nowe uprawnienia) lub upływu terminu na jaki zostało wydane prawo jazdy.

Wraz z nowymi dokumentami w życie wejdzie jeszcze kilka zmian - choćby tego, że znikną bezterminowe prawa jazdy. Jednak najważniejszą ze zmian jest wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców. W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany m.in. odbycia na swój koszt kursu dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy praktycznego szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, czy podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy.

Inne dokumenty

Oprócz standardowego prawa jazdy wydanego w Polsce można posługiwać się innymi dokumentami stwierdzającymi posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem. Takimi dokumentami są np. pozwolenia wojskowe oraz międzynarodowe prawo jazdy, które zostało wydane w Polsce. Posługiwać się można również dokumentami wydanymi za granicą. Chyba że na terytorium któregokolwiek z tych państw UE prawo jazdy zostało zatrzymane lub czasowo albo na stałe cofnięto posiadane uprawnienie do kierowania pojazdem. Kierowca co do zasady może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy. Wyjątkiem są przedstawiciele dyplomatycznych urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!